U nastavku našeg današnjega članka malo ćemo govoriti o nekim običajima iz prošlosti, a koji kada se gledaju danas imaju jako neobičnu prizmu. Naime, neki od njih su pomalo i bizarni i zastrašujući, a ovo je jedan od njih koji je povezan sa mladim bračnim parovima…..

Serija “Nečista krv, greh predaka” predstavlja upečatljivu priču koja promišljeno ispituje različite tradicije vezane za prvu bračnu noć u Srbiji. Roman i televizijska adaptacija Bore Stankovića “Nečista krv” istražuju događaje koji su doveli do nastanka ovog nadaleko priznatog kulturnog fenomena. Narativ naglašava rituale koji su dugo bili zamračeni protokom vremena, posebno se fokusirajući na mučna i užasna iskustva koja prolaze mlade žene tijekom čina spolnog odnosa. Ova drevna praksa, koja je privukla značajnu pozornost na web stranici Stil Kurir, duboko je ukorijenjena u gradu Prizrenu, kao što je ilustrirano u knjizi i njenoj televizijskoj adaptaciji. Ispitivanjem ovih zanemarenih tradicija, priča naglašava njihovu značajnu povijesnu važnost.

U izuzetnom književnom delu Ivana S. Jastrebova pod naslovom „Običaji i pesme Srba u Turskoj: u Prizrenu, Peći, Moravi i Debru“, autor se upušta u fascinantnu tradiciju koja se naziva „dovođenje mladenaca. U slučajevima kada mladoženjin otac nije u mogućnosti osigurati besplatan smještaj za spavanje, tradicionalno je postaviti krevet ili u podrum ili u spremište. Pokraj kreveta, izbor vina i slatkih poslastica je pedantno aranžiran za novopečeni par. Prije nego što bude otpraćen u određenu prostoriju, mladoženja iskazuje svoje poštovanje nježnim ljubljenjem ruku svojih roditelja i drugih poštovanih osoba u kućanstvu. Slično tome, mladenka pozdravlja i ljubi ruke svim prisutnima prije nego što odvede mladoženju do njegove supruge uz pomoć mlade žene.

Po ulasku u sobu ili smočnicu, mlada pokazuje poštovanje nježnim ljubljenjem muževe ruke, što označava njegovu ulogu u kućanstvu. Nakon toga, ona mu pomaže da skine odjeću; međutim, na kraju je njegova odgovornost da se skine, budući da mladenka osjeća nelagodu svlačeći se u prisutnosti muškarca kojeg je tek nedavno upoznala, bez obzira na njihov bračni status. Obično mlade žene iz mladoženjine obitelji savjetuju nevjestu da ne odgovara na upite i da tijekom večeri održava potpunu tišinu.

Povijesno gledano, bila je uobičajena praksa da se mladoženjini rođaci ponašaju bez poštovanja tijekom proslave vjenčanja, što je često rezultiralo smetnjama poput lupanja na vrata novovjenčanog para, uzrokujući time štetu okolnom okolišu. Međutim, ovo nepristojno ponašanje s vremenom se postupno smanjuje. U ranim jutarnjim satima, mlada žena prilazi kući bračnog para i tiho pokuca na vrata, signalizirajući da je vrijeme za ustajanje i sudjelovanje u tradicionalnoj ceremoniji boščaluka. Slijedeći njezine upute, mladenka nježno poljubi svog muža u čelo. U znak zahvalnosti, muž žene uzvraća darujući joj set zlatnika, čija količina ovisi o njihovim financijskim prilikama, a varira između 1 i 30 novčića (ekvivalentno 5-10 pijastera).

U međuvremenu, mladenka, još uvijek odjevena u odjeću koju je donijela kao dio svog miraza, priprema se za točenje vode iz vrča, čin koji simbolizira pročišćenje i obnovu onih koji izlaze iz sna. Istodobno, neoženjeni muškarci, u pratnji drugih žena, nestrpljivo prilaze bračnoj postelji u potrazi za naznakama mladenkinog djevičanstva. Nezadovoljstvo koje osjećaju ne proizlazi iz bilo kakvog skepticizma u pogledu mladenkina poštenja; nego proizlazi iz uvjerenja da su nadnaravni utjecaji i čarolije spriječili mladoženju u ispunjavanju svete zajednice.

Kako je navedeno u tekstu, tradicionalno je da majka prenosi svoje osjećaje kada joj mladoženja poljubi ruku tijekom ceremonije vjenčanja. U ranijim vremenima aktivnosti koje su se u suvremenom društvu smatrale tabuom bile su, zapravo, široko prihvaćene od strane naših predaka. Priče koje se tiču ​​drevnih rituala, osobito onih vezanih uz prvu bračnu noć, vjerojatno su se prenosile generacijama, osobito u južnoj Srbiji. Ključno je priznati da određene društvene skupine nastavljaju održavati te tradicije, kao što je praksa pregledavanja posteljine za mrlje od krvi nakon konzumiranja braka.

Razlozi za očuvanje ovog običaja su očiti. U suvremenom društvu prisutnost krvi tijekom ceremonije vjenčanja služi kao simbolički pokazatelj mladenkine čistoće. Iako ova tradicija ima veliku važnost, ona predstavlja samo jedan aspekt nelagode i dvosmislenosti povezanih s ovom specifičnom okolnošću. Dok se novovjenčani par priprema za zajednički prvi intimni obrok, stariji rođaci stoje na ulazu, spremni pružiti vodstvo i podršku ako mladom paru zatreba pomoć u snalaženju duboko osobno iskustvo.