– Na društvenim mrežama se definitivno mogu pronaći jako zanimljive priče, koje se komotno mogu iskoristiti i za snimanje filmova. Naime, avanturističke teme su itekako prihvatljive kod publike, a mi vam danas donosimo baš jednu takvu priču…..

Ličinke kukaca koji napadaju drvo polažu se unutar drvene konstrukcije, što dovodi do znatnog uništenja jer se hrane drvetom. Čujni zvuk služi kao prva indikacija zaraze žižaka u parketu. Da li se žižaci mogu eliminisati a da budžet ne pređe 300 dinara? Koje se metode mogu upotrijebiti za prepoznavanje žižaka u vašem parketu prije nego što eskaliraju u veliki problem? Koji su alati i materijali potrebni za ovaj proces? Kada treba razmisliti o traženju stručne pomoći? Najezda žižaka u parketu ne proteže se samo od vizualnih problema.

Ovi štetnici svoja jajašca polažu unutar drva, a ličinke koje se pojavljuju naknadno proždiru drvenu strukturu, što dovodi do znatne štete. Početni pokazatelj prisutnosti žiška je prepoznatljiv zvuk—zvuk grebanja sličan laganom struganju iglom po drvu. Ovaj slušni znak djeluje kao jasan pokazatelj najezde žiška, signalizirajući potrebu za brzom intervencijom. Nakon što je žižak neko vrijeme ostao neometan, uskoro ćete primijetiti prve znakove nakupljanja fine drvene prašine, što vizualno označava njegovu prisutnost.

Ako se problem zanemari, lamele parketa se na prvi pogled mogu činiti cijele; međutim, lagani udar otkrit će izdubljeno drvo, što znači da je žižak progutao cijelu strukturu, uključujući i lak. U tim se regijama parket sastoji od krhkog sloja drva i laka koji se bez napora može probiti odvijačem ili bilo kojim šiljastim predmetom. Da se situacija ne bi pogoršala, važno je odmah reagirati na početne zvukove, koji se obično javljaju noću, a koji jasno označavaju prisutnost krpelja. Postavljanjem uha izravno na pod i pozornim slušanjem možete odrediti točan izvor zvuka i dokumentirati ga. Za ovaj zadatak trebat će vam alati u vrijednosti ispod 300 dinara. U bilo kojoj trgovini bojama možete pronaći proizvod koji je posebno formuliran za uklanjanje nametnika drva poput žižaka i crva.

Tipično, ovi proizvodi služe kao preventivna mjera, a nanose se na drvo prije lakiranja kako bi se učinkovito odvratili štetnici od infestacije drva. Cijena ovih artikala uglavnom je između 200 i 250 dinara po litri. Korištenje četke za nanošenje proizvoda neće dati rezultate zbog lakiranog parketa. Za učinkovito rješavanje problema potreban je sveobuhvatniji pristup. Da biste to postigli, u ljekarni možete nabaviti štrcaljku s nekoliko igala. Cijena svake igle je pet dinara, pa je mudro odabrati različite veličine, uključujući deblje i tanje opcije.

Korištenjem štrcaljke i igle proizvod se može ubrizgati na mjesta gdje se detektira zvuk žiška. Kod većih razmaka između lamela parketa preporučljivo je koristiti deblju iglu, dok se za precizniju obradu manjih pukotina mogu koristiti tanje igle. Bitno je dati prioritet sigurnosti i dobrobiti kućnih ljubimaca i djece. Ako je žižak već prodro na površinu, što dokazuju male hrpice prašine na parketu, u te otvore ubrizgajte što više otopine. Ovo rješenje će brzo prodrijeti kroz praznine, što će dovesti do izlijevanja otpadaka na parket. U tim situacijama pustite drvo da neko vrijeme upije otopinu prije ponovnog nanošenja proizvoda.

Provjerite je li svaki dio drva koji bi mogao sadržavati žiške potpuno zasićen. Po završetku tretmana sve tretirane površine prekrijte plastičnom folijom, a zatim na vrh stavite odabrane stare časopise, novine i knjige. Ovaj pristup zatvaranja tretiranog područja će povećati i učinkovitost i dugotrajnost sredstva za kontrolu štetočina. Nadalje, osigurat će zaštitu od bilo kakve moguće interakcije između tretiranih površina i male djece ili kućnih ljubimaca. Bitno je priznati da su agensi za suzbijanje drvnih štetočina otrovne tvari koje zahtijevaju oprezne mjere i mjere opreza.

Obavezno nosite rukavice, temeljito operite ruke nakon rukovanja i držite djecu podalje dok koristite štrcaljke, igle i pesticide. Nakon završetka zadatka, osigurajte da su svi potencijalno opasni alati sigurno pohranjeni na određenim mjestima. Ako početno rješenje ne da željene rezultate, a žižak ustraje u oštećivanju drva, bilo bi dobro konzultirati stručnjaka. Problem proizlazi iz mobilnosti krpelja, što mu omogućuje da s vremenom uzrokuje značajnu štetu polaganjem ličinki, razmnožavanjem i širenjem na druge drvene predmete, poput namještaja. Ne može se dovoljno naglasiti važnost promptne akcije, posebno za stanovnike prigradskih područja.