Na ovaj sveti dan autizma, koji je 2. travnja, dr. Nadežda Basara, renomirana stručnjakinja za istraživanje matičnih stanica, gotovo deset godina urgira i opominje žene u Srbiji i okruženju pri rađanju. Njezina je poruka jasna: nema potrebe pohranjivati matične stanice iz pupkovine jer ih nikada neće biti potrebno, a riječ je o potpunom rasipanju financija. Opće je poznato da je sve veći broj roditelja u Srbiji namamljen reklamama ovih tvrtki, ali i preporukama liječnika u privatnim zdravstvenim ustanovama, koji ovu uslugu ističu kao lijek za gotovo sve bolesti njihove djece. Shodno tome, roditelji izdvajaju pozamašnu svotu u rasponu od 1800 do 3500 eura.
Gostujući u emisiji „Blic žena studio“ na Blic TV-u, profesorica Basara se prije dvije godine pozabavila ovom kontroverznom temom, gorljivo raspravljajući o besmislenosti ovog postupka u pokušaju da obeshrabri njegovo daljnje, jer se u svijetu ne prakticira za protekla dva desetljeća, kako prenosi “Blic”.
U svom upozorenju ističe ograničenja korištenja matičnih stanica za liječenje određenih poremećaja i bolesti. Nažalost, i dalje postoje lažne informacije o korištenju matičnih stanica za liječenje različitih stanja kao što su autizam, Downov sindrom, paraliza, dijabetes i multipla skleroza, među ostalim, koji bi potencijalno mogli imati koristi od regenerativne medicine. Obeshrabrujuća je činjenica da u Srbiji medicinske ustanove, uključujući Lječničku komoru, medicinske fakultete i liječnička društva, ne educiraju javnost na adekvatan način o napretku medicine i zanemaruju suzbijanje tih zabluda.
Dok je radila na Europskom institutu za medicinska istraživanja u Njemačkoj, prisjeća se da su se matične stanice dobivene iz pupkovine pohranjivale do prije dva desetljeća. Dr. Basara objašnjava da matične stanice dobivene iz pupkovine imaju sposobnost liječenja istih bolesti kao i matične stanice dobivene iz periferne krvi i koštane srži. No, da bi ovi tretmani bili učinkoviti, ključno je da dva slična preparata sadrže odgovarajući broj matičnih stanica i zadovoljavaju druge kriterije kvalitete, poput sterilnosti. U početku su se ove matične stanice prvenstveno koristile za djecu zbog ograničene dostupnosti za odrasle. Nadalje, nesterilnost matičnih stanica iz pupkovine često se pripisuje njihovom kontaktu s bakterijama iz genitalija ili kože tijekom poroda.
Nakon zamrzavanja matičnih stanica dobivenih iz periferne krvi Zavodi za transfuziju, proizvođači tih stanica, daju jamstvo u trajanju od pet godina. Međutim, izvan tog vremenskog okvira više nema nikakve garancije. Ukoliko liječnik želi kod pacijenta upotrijebiti matične stanice starije od pet godina, preuzima punu odgovornost za to. Uz to, valja napomenuti da su matične stanice dobivene iz pupkovine korisne samo za osobe nižeg rasta i težine do 60 kilograma. Međutim, tijekom posljednjih pet godina njihova je uporaba kao transplantat bila ograničena. Za ilustraciju, uzmimo primjer Njemačke u kojoj su od ukupno 3380 transplantacija prošle godine, matične stanice iz pupkovine korištene u samo četiri slučaja, što čini tek 0,1% svih transplantacija.
U Srbiji djeluju razne privatne banke kao podružnice specijalizirane za siguran transport i pohranu matičnih stanica u inozemstvo. Ove poslovnice nalaze se u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu, gdje kupci mogu povoljno preuzeti svoje pakete. Cijene ovih usluga određuju se prema trajanju skladištenja i broju uključene djece. Ako se odlučite za pohranu matičnih stanica u Njemačkoj, cijena paketa za jedno dijete u razdoblju od 20 godina iznosi približno 1800 eura. Za obitelji s dvoje djece cijena se povećava za dodatnih 1000 eura. Alternativno, ako su matične stanice pohranjene u Poljskoj, trošak za jedno dijete starije od 20 godina iznosi oko 1.900 eura, dok je za dvoje djece 3.000 eura. Kako bi privukle klijente, te banke nude promotivne ponude i fleksibilne planove plaćanja.