Prepoznavanje simptoma koji signaliziraju oštećenje jetre zahtijeva pažljivo razmatranje stručnih uputa. Globalni institut za istraživanje jetre sastavio je opsežan katalog od oko 100 različitih bolesti jetre.

Iako se oštećenje jetre često pripisuje unosu alkohola, ključno je priznati da postoje pojedinci koji imaju bolest jetre iako nikada nisu konzumirali alkohol. Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD), brzo rastuća bolest probavnog sustava, snažno je povezana sa suvremenim načinom života. Utječe na značajan dio populacije, s 34% opće populacije, 55% osoba s dijabetesom tipa 2 i 75% pretilih osoba u zapadnom svijetu.

Prema projekcijama, očekuje se da će NAFLD postati vodeći uzrok transplantacije jetre u sljedećem desetljeću, nadmašivši sve druge uzroke.

Ove informacije naglašavaju važnost funkcije jetre u održavanju dobrog zdravlja. Služeći kao ključni organ u tijelu, jetra igra ključnu ulogu u probavi i detoksikaciji. Njegovi osnovni zadaci uključuju uklanjanje toksina i pročišćavanje krvi, dok također pretvara hranjive tvari u iskoristivu energiju. Nažalost, zbog sve veće zastupljenosti toksina u našoj okolini i hrani, jetra je podložna preopterećenju.

  • Oštećenje jetre obično se povezuje s dijabetesom, stanjem koje nastaje kada tijelo ne može regulirati razinu šećera u krvi. Pretilost, koju karakterizira indeks tjelesne mase veći od 30, također može dovesti do oštećenja jetre. Prema Ordinacija.hr, otprilike 42% populacije u Sjedinjenim Državama klasificira se kao pretilo. Jetra je osjetljiva na hipertenziju, također poznatu kao visoki krvni tlak, koja je dobila nadimak “tihi ubojica”. Kada sistolički tlak prijeđe 140, a dijastolički tlak preko 90, može doći do oštećenja jetre. Nadalje, hipertenzija može rezultirati promjenama na koži.

Izdajnički znak bolesti jetre je pojava acanthosis nigricans, stanja koje uzrokuje tamnjenje kože, obično kao tamno smeđa, siva ili crna diskoloracija. Ova promjena pigmentacije najčešće se opaža u pazuhu, preponama ili vratu.

Paučaste vene, koje su obično povezane s problemima cirkulacije, mogu se uočiti na površini kože kao male krvne žile.

Oštećenje jetre može se pokazati određenim simptomima, uključujući žuticu. Žutica se javlja kada jetra ne proizvede dovoljno bilirubina, što rezultira žutilom kože ili očiju. Važno je prepoznati da je ovo znak temeljnog oštećenja jetre i ne smije se zanemariti. Osim toga, prisutnost povećanog trbuha ili oteklina u donjim ekstremitetima može sugerirati napredovanje bolesti jetre, što dovodi do nadutosti trbuha.

Bolest jetre može duboko utjecati na mentalno blagostanje pojedinaca, što rezultira kognitivnim oštećenjem i promjenama u ponašanju. Ako se bilo koja od ovih indikacija pojavi, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć. Sveobuhvatne medicinske procjene mogu potvrditi prisutnost bolesti jetre.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

  • Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.