– Za danas smo vam spemili dvije jako zanimljive teme, a prva je povezana sa jednim tragičnim događajem. Vjerojatno, najveća bol koju neko može da doživi u životu je to, da se izgubi rođeno dijete. Da li se radi o saobraćajnoj nesreći ili prirodnoj smrti, to ostavlja veliki trag na majku ili oca….
Prije dvadeset i šest godina izgubio sam sina u prometnoj nesreći. Iza sebe je ostavio suprugu koja je tada bila u četvrtom mjesecu trudnoće. Svu svoju ljubav pretočila je u njihovo dijete i u potpunosti mu se posvetila. Svaki sam vikend posjećivala unuka, a barem jednom mjesečno pridružila bih se starijem sinu i njegovoj obitelji na ručku u njihovoj kući. Unatoč našim uvjeravanjima da je to sasvim normalno i prihvatljivo, nikada nije srela drugog muškarca (pošto sam u ranoj dobi izgubio suprugu, razumijem njezine osjećaje).
Dosljedno je isticala da je on za nju jedini i da nitko drugi ne može zauzeti njegovo mjesto. Često spominje kako još uvijek iščekuje povratak s tog ukletog putovanja. Unuk je uvijek bio zbrinut; osigurala je da ima sve što mu treba. Maleni je nedavno diplomirao i uskoro se ženi. Riječima se ne može opisati moj ponos na nju jer je samostalno prebrodila sve izazove i postigla uspjeh. Dala bih sve da moj sin svjedoči njezinim uspjesima u odgoju njihovog djeteta i da dijelimo radosti zajedničkog života.
DODATNI SADRŽAJ
Bambus – prirodno čudo Bambus se ističe kao jedna od najbrže rastućih biljaka na Zemlji. Određene sorte mogu doseći stope rasta i do 91 cm dnevno, što ih čini ne samo izvanrednom pojavom u botaničkom području, već i vitalnom vrijednošću za održivu budućnost. Iako se često pogrešno smatra stablom, bambus je zapravo vrsta trave koja posjeduje karakteristična svojstva koja ga čine korisnim u brojnim područjima života, uključujući gradnju, proizvodnju tekstila i čišćenje okoliša.
Ekološki značaj bambusa je izvanredan. Za početak, bambus je biljka koja hvata više ugljičnog dioksida nego brojne druge vrste, a istovremeno stvara znatnu količinu kisika, zbog čega je dobio nadimak “pluća planeta”. Njegov brzi rast i minimalni zahtjevi za resursima, uključujući nisku potrošnju vode i nedostatak potrebe za pesticidima, čine bambus ekološki prihvatljivijom opcijom od drva dobivenog iz šuma.
Nadalje, bambus igra ključnu ulogu u borbi protiv erozije tla zbog svog opsežnog korijenskog sustava, koji osigurava tlo i stabilizira krajolik, posebno u regijama osjetljivim na poplave i klizišta. Bambus je prevladavajuća primjena u građevinarstvu, osobito u Aziji, gdje je tisućljećima služio kao građevinski materijal. Njegova inherentna snaga i fleksibilnost čine ga savršenim za izgradnju kuća, mostova, skela, pa čak i suvremenih projekata. U brojnim nacijama bambus je i dalje temeljni građevinski resurs zbog svoje izdržljivosti i otpornosti na potrese.
U usporedbi s čelikom, bambus može podnijeti veći teret u odnosu na svoju težinu, što ga čini učinkovitim rješenjem za gradnju, dok njegova upotreba pomaže u očuvanju šuma i minimizira potrebu za sječom drveća. Tekstilna industrija svjedoči sve većoj upotrebi bambusa. Tkanine dobivene od bambusa su lagane, mekane i prozračne, što ih čini savršenim za odjeću i posteljinu. Prirodno antibakterijska i hipoalergena, bambusova vlakna preferiraju osobe s osjetljivom kožom. Nadalje, bambus je biorazgradiv, što predstavlja ekološki prihvatljiv izbor za one koji žele umanjiti štetne učinke mode na okoliš.
Bambus i prehrana Iako su mnogi upoznati s bambusom prvenstveno zbog njegovih ekoloških i građevinskih karakteristika, njegova uloga kao izvora hrane rjeđe se prepoznaje. U nekoliko azijskih naroda mladice bambusa uživaju zbog njihove hrskave teksture i nutritivnih prednosti. Ovi izdanci imaju malo kalorija, ali su bogati vlaknima, što ih čini fantastičnom opcijom za pojedince koji traže zdravu, uravnoteženu prehranu. Osim toga, prepune su raznih vitamina i minerala kao što su kalij, cink i željezo. Korištenje bambusa u tradicionalnoj medicini bavilo se nizom bolesti.
Njegova inherentna antibakterijska svojstva čine ga učinkovitim u liječenju infekcija i ozljeda kože. Nadalje, ekstrakt bambusa često se uključuje u kozmetičke proizvode zbog njegove sposobnosti da poboljša elastičnost kože i umanji vidljive učinke starenja. Upotreba bambusa u umjetnosti i obrtu obuhvaća značajnu povijesnu vremensku liniju. Često se nalazi u tradicionalnim japanskim vrtovima, kao iu kreacijama suvremenog dizajna, bambus je cijenjen zbog svoje inherentne ljepote i prilagodljivosti. U trenutnom dizajnu interijera služi kao materijal za namještaj, podove i ukrasne elemente, cijenjen zbog svoje vizualne privlačnosti i održivih kvaliteta.
Njegov prepoznatljiv izgled privlači pojedince koji teže minimalističkom i ekološki prihvatljivom načinu života. Bambus nadilazi svoj identitet puke biljke; stoji kao pravi amblem održivosti i funkcionalnosti. Sa svojim ekološkim, građevinskim, prehrambenim i zdravstvenim prednostima, svrstava se među najvitalnije prirodne resurse koji su danas dostupni. Kako naš svijet sve više traži održive alternative, bambus se pojavljuje kao ključna biljka sposobni pomoći u očuvanju našeg planeta. Prisutan u raznim aspektima života – od gradnje i tekstila do hrane i umjetnosti – bambus pruža praktična, estetski ugodna i ekološki prihvatljiva rješenja za budućnost.