Tijekom nedavnog telefonskog razgovora sa sestrom, majka Georgina Gajli iz londonske općine Hillingdon otkrila je da je prije nekoliko mjeseci doživjela srčani udar i, zanimljivo, primijetila je neočekivani razvoj švedskog naglaska.

Stanje poznato kao sindrom stranog naglaska

Nakon što su je brzo prevezli u bolnicu, liječnici su isprva posumnjali na moždani udar, no njezina dijagnoza dva tjedna kasnije otkrila je rijetko stanje poznato kao sindrom stranog naglaska, za koje gospođa Gailly vjeruje da je povezano sa srčanim udarom koji je doživjela nekoliko mjeseci prije.

Prema Mirroru, Džoržina, koja je nedavno doživjela srčani udar, izrazila je kako joj se život promijenio i kako joj jako nedostaje jedan važan aspekt nje same. Unatoč početnom oporavku, našla se u potrebi da se vrati svojim profesionalnim dužnostima. Međutim, primijetila je značajnu promjenu u svom govoru, jer sada govori slično Šveđanki, mijenjajući način na koji je govorila “da”.

Kada se pojedinci raspituju o mom mjestu porijekla, njihova reakcija je često smijeh kad čuju moj odgovor. I ja se pridružujem smijehu, ali duboko u meni budi osjećaj melankolije. Engleska je mjesto gdje sam i rođen i odrastao, ali nikad nisam kročio u Švedsku.

Medicinski stručnjaci su imali jake sumnje da je pacijentica doživjela moždani udar.

Prema riječima Džoržine, primljena je u bolnicu gdje su liječnici isprva sumnjali da je doživjela moždani udar. Nakon dvotjednog boravka, konačno je dobila dijagnozu.

Nakon što dožive traumu mozga, pojedinci mogu razviti rijetko stanje poznato kao sindrom stranog naglaska, koje karakterizira prisutnost jasnog naglaska koji nije izvorni za njihov izvorni jezik.

Trajnost mog naglaska ostaje neizvjesna. Moj cilj je privući pozornost na ovu stvar, jer će povećana svijest dovesti do daljnjeg istraživanja i proučavanja.

Posljednje tri godine ova majka dvoje djece prihvatila je švedski naglasak kao dio svog svakodnevnog života.

  • Nesrazmjer je upečatljiv. Kad se pojedinci raspituju za moje podrijetlo, nastaje smijeh kad saznaju da sam Englez. Pogrešno pretpostavljaju da sam švedskog porijekla, što me jako zabavlja.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

  • Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.