– Za danas jedna jako zanimljiva tema, o kojoj se baš puno i ne piše, a interesovaće apsolutno sve muškarce. Naime, govorimo o muškom spolnom organu, i da li je tačno da se on sa godinama polako smanjuje….

Svaki dio tijela se s vremenom mijenja, pa tako i naša intimna područja. To je osjetljiva tema za većinu muškaraca, a mnogi su zabrinuti za status svoje muškosti kad ostare. Kako neki stručnjaci tvrde, nije sve izgubljeno. Urolog Irvin Goldstein često objavljuje edukativne videe na društvenoj mreži TikTok, a ovaj put želio je podijeliti informacije o muškom spolnom organu. Prema njegovim riječima, penis se znatno smanjuje s godinama.

“Ako je muškarčev penis dugačak 16 centimetara u tridesetima, u šezdesetima ili sedamdesetima može biti 12 ili 13,5”, rekao je dr. Irvin. Međutim, nema konkretnih dokaza da će se dimenzije muškog penisa mijenjati s godinama. Štoviše, veličina penisa može biti mnogo toga osim duljine i širine. Također, neka stanja koja nisu povezana sa starenjem i smanjenjem duljine penisa uključuju: tvrdoća posljedice nakon operacije prostate (ovo je samo na ograničeno vrijeme) Peyronijeva bolest gdje ožiljci u fibroznom sloju penisa uzrokuju njegovo savijanje Duljina penisa u erekciji također se može smanjiti s godinama zbog erektilne disfunkcije i manje elastičnosti penisa.

BONUS TEKST:

Prema najnovijim podacima, rak prostate u Srbiji je na trećem mestu među svim malignim bolestima muškaraca. Ovim sumornim brojkama treba dodati da otprilike trećina pacijenata u trenutku dijagnoze već ima udaljene metastaze, upozorava čitatelje Stylsa dr. Nikola Lukač, urolog. Čimbenici rizika i dob u kojoj muškarci obolijevaju. – Prosječna dob oboljelog od raka prostate je 65-70 godina. Kada govorimo o čimbenicima rizika, oni su isti kao i za druge zloćudne bolesti – opći, nespecifični: pušenje, pretilost, metabolički sindrom, konzumacija crvenog mesa.

Nešto veća učestalost uočena je u pacijenata koji boluju od prostatitisa; također, postoji i obiteljski oblik (genetska predispozicija). Vjerojatnost oboljevanja je i do 10 puta veća kod muškaraca koji su u obitelji imali već bolesnu osobu. Zato preporučam muškarcima koji imaju genetsku predispoziciju i povećani rizik od bolesti da PSA analizu urade od 40. godine.

Zašto svake godine u Srbiji ubije tisuću pacijenata? Postoji nekoliko razloga. Jedna je da je rak prostate podmukla bolest, koja ne daje specifične simptome. Ponekad je potpuno asimptomatska, ali najčešće je to slučaj s jače ili manje izraženim poremećajima mokrenja koje sami pacijenti tumače kao veze sa starenjem — pa se iz trivijalnosti ne obraćaju liječniku i vrlo često dovode do smrtnog ishoda. grešku u ignoriranju njihovih briga. Drugi razlog, nažalost, leži u potpunoj zdravstvenoj nepismenosti naših ljudi.

@dickdocontiktok

Dr. Zimmerman instructs how to accurately measure a pickle. #maleenhancement #length #girth #HapPenis

♬ original sound – DickDoc

*Koje vrste preventivnih pregleda savjetujete muškarcima? – Kao i za svaku drugu zloćudnu bolest, što ranije to bolje u liječenju raka prostate. Apel je na stanovništvo da radi PSA tumor marker i posjećuje urologa 1x godišnje neovisno o tegobama. Urološki pregled – možete vidjeti kako je to bilo prilično jednostavno – uključujući pregled genitalija, digitorektalni UZ. *Kako se postavlja dijagnoza? – Ako postoji sumnja na povišenje PSA tumorskog markera specifičnog za karcinom prostate ili su sumnjivi digitalni rektalni nalazi, potrebno je učiniti biopsiju prostate.

Kada se potvrdi da je zloćudna bolest prisutna, potrebne su daljnje dijagnostičke metode za određivanje proširenosti/stadija bolesti. Kompjuterizirana tomografija abdomena i zdjelice s kontrastom i magnetska rezonancija najčešće se koriste kako bi se otkrilo je li se patologija proširila na ta područja, dok se scintigrafija kosti radi za procjenu skeleta. – Kako idete na liječenje? Bolesnik se liječi prema stadiju bolesti. Ako se radi o lokaliziranoj bolesti, što znači da se nije proširila na limfne žlijezde i kosti, tada se razmišlja o kirurškom liječenju. I možemo reći da je u pravovremenoj kirurškoj intervenciji izlječenje postavljeno

. – Što ako je bolest uznapredovala? -Multidisciplinarni kolege iz različitih specijalnosti pokušavaju definirati kriterije (signal) kada je pravi trenutak za uvođenje adekvatne terapije. Bolesnici s progresivnim oblikom bolesti liječe se sistemski, hormonskom ili kemoterapijom te inovativnom terapijom: lijekovima ARTA, imunoterapijom, bisfosfonatima, zračenjem itd. Dodatni modaliteti liječenja u slučaju progresije bolesti daju mogućnost dugogodišnjeg zadržavanja procesa pod kontrolom.