Kilogrami mogu biti jedan od većih problema za zdravlje kod starijih ljudi. Jednostavno, godinama metabolizam usporava i kilogrami se lakše lijepe, a danas donosimo ključni savjet za mršavljenje od 50 do 60 godina.

Kako ljudi stare, dolazi do prirodnog usporavanja metabolizma, pojave koju žene značajnije doživljavaju tijekom i nakon menopauze, koja se obično događa oko 51. godine. Pad razine estrogena i progesterona predstavlja potencijalni rizik za gubitak koštane i mišićne mase, zajedno s povećanom sklonošću debljanju.

Poticanje metabolizma tijekom menopauze predstavlja značajan izazov; međutim, svakako je ostvarivo. Bitno je naglasiti tjelesnu aktivnost koja je ključna u ovoj životnoj fazi.
Suprotno uobičajenim zabludama, sudjelovanje u treninzima snage snažno se zagovara, jer ne samo da povećava gustoću kostiju, već i smanjuje rizik od razvoja osteoporoze, dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti i artritisa.

Bitno je prepoznati da trening snage ne doprinosi problemima sa zglobovima; nego djeluje kao zaštita od niza kroničnih bolesti. Dodatno, joga i pilates nude se kao izvanredan izbor za bavljenje tjelesnom aktivnošću.

  • Redovita tjelesna aktivnost i tjelovježba ključni su za održavanje mišićne definicije, poboljšanje metaboličke učinkovitosti i poticanje pravilnog probavnog zdravlja.

Bez obzira na određeni oblik vježbanja – bilo da se radi o vožnji bicikla, hodanju ili bilo kojoj drugoj aktivnosti – svaki od njih igra ključnu ulogu u mršavljenju, osobito tijekom faze menopauze kada rizik od pretilosti raste. Uravnotežena prehrana ključna je za održavanje zdravog metabolizma. Postoji snažna međupovezanost između tjelesne aktivnosti i pravilne prehrane.

Stručnjaci preporučuju dnevni unos od 100 do 200 grama proteina za pospješivanje metabolizma. Važno je napomenuti da to ne podrazumijeva konzumaciju velikih količina teško probavljivog mesa. Umjesto toga, naglašava važnost dobro uravnotežene prehrane koja uključuje izvore proteina biljnog podrijetla.

Kvinoja, tofu, orašasti plodovi, sjemenke, zob i riža, zajedno s povrćem poput avokada, brokule, cvjetače, kelja i gljiva, služe kao izvanredni izvori biljnih proteina. Uvrštavanje proteina u svakodnevnu prehranu ne samo da povećava osjećaj sitosti, već značajno doprinosi regulaciji apetita, podržava razvoj mišića i pozitivno utječe na metaboličke procese. Uključivanjem ovih izvora hrane u svoje dnevne obroke možete učinkovito pospješiti svoj metabolizam i održati dobro zdravlje i vitalnost tijekom procesa starenja.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.