Prema stručnjacima, značajan broj ljudi često se smatra krivim za pretjeranu brigu o svojim vrtovima, što potencijalno dovodi do raznih problema kao što su širenje bolesti i toksina, neadekvatna prehrana za vrt, pa čak i rizik od spaljivanja grmlja.
Ne samo da prisutnost biljaka povećava estetsku privlačnost doma, već nudi i mnoštvo zdravstvenih prednosti. Bavljenje aktivnostima poput košnje travnjaka i podrezivanja grana može poslužiti kao učinkovit aerobni trening koji pomaže u mršavljenju i održavanju fizičke kondicije. Dokazano je da okruženje zelenilom i njegovanje biljaka pozitivno utječe na mentalno zdravlje, ublažava stres i tjeskobu.
Morate biti oprezni da ne napravite značajne pogreške koje bi potencijalno mogle uništiti cijeli vrt.
Osnivač GardeningExpressa, Chris Bonnett iz Britanije, izrazio je zabrinutost zbog potencijalnih problema koji bi se mogli pojaviti.
Prema Bonnettu, postoji nekoliko uobičajenih pogrešaka koje pojedinci rade dok rade u vrtu, a koje mogu uzrokovati više štete nego koristi svojim vanjskim površinama.
1. Preobilje navodnjavanja
Iako je ključno osigurati odgovarajuću vodu za vrt, pretjerano zalijevanje može imati štetne učinke na zdravlje biljaka i povećati rizik od gljivičnih bolesti.
Kako biste pravilno njegovali svoj vrt, ključno je pridržavati se rasporeda navodnjavanja koji je prilagođen njegovim specifičnim potrebama, uzimajući u obzir i prevladavajuće vremenske uvjete.
- Prema Chrisu, ako je bilo značajnih oborina, možda neće biti potrebno zalijevati sljedeći dan, jer je važno procijeniti biljke i vrt kako bi se izbjeglo prekomjerno zalijevanje.
Prekomjerna upotreba gnojiva
Slično posljedicama pretjeranog zalijevanja, vrtlari mogu pogrešno vjerovati da svojim biljkama osiguravaju odgovarajuću njegu tako što ih hrane, ali to također može dovesti do potencijalne štete.
Pretjerana uporaba kemijskih gnojiva može rezultirati spaljivanjem grmlja, uzrokujući smanjenje brzine rasta i primjetnu promjenu boje lišća, što je utvrđena činjenica.
- Važno je razumjeti da prekomjerno dodavanje hranjivih tvari može rezultirati nakupljanjem toksina, što u konačnici dovodi do potencijalne štete.
Ne savjetuje se skupljanje i uklanjanje pokošene trave i otpalog lišća.
Kako bi se osigurala apsorpcija vitalnih hranjivih tvari, preporučuje se držati travu i otpalo lišće s drveća na tlu tijekom košnje. To treba činiti ne samo na travnjaku nego i oko cvjetnih gredica, omogućujući postupnu razgradnju i kasniju apsorpciju ovih hranjivih tvari.
Za razliku od smeća, lišće i pokošena trava mu ne smetaju, dopuštajući vrtu da “diše” na organskiji način i pomlađuje se u dosljednom ritmu.
Košenje trave prenisko
Iako je pogled na nedavno pokošen travnjak doista vizualno privlačan, preporučljivo je ostaviti nešto veću dužinu trave.
Korištenjem energije sunca i vode, trava može proizvesti potrebne resurse i hranjive tvari potrebne za pravilan rast.
- Prema riječima stručnjaka, iako je dobro održavan travnjak ugodan za oko, važno je izbjegavati prekratko šišanje trave. To je zato što pretjerano kratka trava sprječava njegovu sposobnost upijanja sunčeve svjetlosti i vode. Kao rezultat toga, trava nema sposobnost bacanja sjene na tlo i postaje sklona brzom sušenju, zbog čega poprima žućkastu nijansu koja podsjeća na slamu. Stručnjak predlaže da dopustite travi da raste više jer će to osigurati bolju stabilnost i opće zdravlje.
Obrezivanje izvedeno prije odgovarajućeg vremena
Kako piše 24Sata, optimalno vrijeme rezidbe varira za svaku pojedinu biljku, ali općenito se preporučuje da se taj zadatak obavi u kasnu zimu ili rano proljeće kada je biljka u stanju mirovanja. Prerano obrezivanje može dovesti do oslabljenih biljaka koje su osjetljivije na bolesti.