U razdobljima visokih temperatura česti su susreti s osama, stršljenima ili pčelama, što naglašava važnost razumijevanja odgovarajuće reakcije na ubod. Dobro utvrđena tehnika koju koriste pčelari uključuje stavljanje tablete aspirina ili andola izravno na zahvaćeno područje.

Neophodno je da osobe s alergijama na ubode insekata uvijek imaju pri ruci antihistaminike. Medicinski stručnjaci preporučuju hitno uklanjanje žalca, čišćenje zahvaćenog područja sapunom i vodom i primjenu leda kako bi se ublažila oteklina.

U slučaju da se nađete u prirodnom okruženju bez pristupa ovim pogodnostima, postoji alternativno rješenje.

Za ublažavanje boli, otekline i svrbeža izazvanih ubodom, možete samljeti ili aspirin ili andol. Jednom samljeven, pomiješajte ga s malom količinom vode da dobijete pastu koju možete nanijeti na mjesto uboda. Prije nanošenja paste važno je ukloniti ubod. Pustite da pasta ostane na zahvaćenom području neko vrijeme, tijekom kojeg biste trebali primijetiti smanjenje intenziteta nelagode.

Još osamdesetih godina prošlog stoljeća australski su liječnici počeli preporučivati ​​primjenu aspirinske paste kod uboda pčela i osa, tvrdeći njezinu učinkovitost u ublažavanju oteklina i bolova.

Budite oprezni pri radu s ubodima insekata.

Naknadno je skupina znanstvenika odlučila provesti skromno ispitivanje po tom pitanju, regrutiravši pojedince koji su bili voljni podnijeti nelagodu izazvanu ubodima osa i pčela.

Mjesto uboda tretiralo je 37 osoba mješavinom aspirina i leda, dok je 19 osoba koristilo samo ledene obloge. Pomno se pratilo trajanje otekline, boli i crvenila, otkrivajući da je samo led bolja opcija. Dok je aspirinska pasta smanjila otekline kod 57 posto sudionika unutar 12 sati, led se pokazao učinkovitijim jer je ublažio otekline kod 74 posto dobrovoljaca unutar istog vremenskog okvira. Nadalje, kada se uzme u obzir trajanje boli, sam led pokazao je veću učinkovitost, iako je aspirin pružio određeno olakšanje.

Prema Healthline.com, kontrast u trajanju crvenila bio je najuočljiviji. Nakon nanošenja aspirinske paste crvenilo se zadržalo šest sati, dok se korištenjem leda smanjilo na dva sata. Ključno je zapamtiti da ugrize insekata nikada ne treba shvaćati olako. Ako vas stršljen ili osa ubodu u vrat, hitno je potrebno potražiti liječničku pomoć. Osim toga, ako se nakon uboda simptomi pogoršaju, bez obzira na postojeće alergije, savjetuje se konzultirati liječnika.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.