Serija “Bolji život” bila je jedna od najdražih u “trilogiji” Javnog servisa, uz “Sretne ljude” i “Obiteljsko blago”. Dok smo prvu seriju spominjali bezbroj puta i mnoge njezine scene možemo recitirati napamet, pojavila se nova serija koja, osim premijernog emitiranja, nikada više nije prikazana.

Jedna od najvećih enigmi oko serijala “Bolji život” je njegova remontaža. Nakon početnog emitiranja 1987./88., cijeli je prvi ciklus prošao kroz proces ponovne montaže, što je rezultiralo izmijenjenom odjavom i uklanjanjem određenih scena koje nikada više nisu prikazane!

Puni opseg onoga što je izrezano ili smanjeno ostaje nejasan, ali čini se da je izvorno bilo do 55 epizoda! Nakon ponovnog uređivanja, početna serija je sažeta na 47 epizoda, što ukazuje da je značajan dio odbačen. Osim toga, neki su likovi doživjeli i smrt, uključujući Brankovićevu ženu Lucu, koju tumači Melita Bihali.

Razlozi za ovaj postupak ostaju nejasni, jer RTS nije dao nikakav službeni komentar na tu temu. Smatra se da originalnog zapisa nema u arhivi ove televizijske mreže.

Gledatelji koji su prvo emitiranje snimili na VHS vrpcama mogli bi otkriti neke od ovih originalnih scena. Prije nekoliko godina pojavila se scena u kojoj su Čkalja i Gorica Popović, a nedavno je na YouTube kanalu “VHS doktorica” objavljen isječak iz posljednje epizode prvog ciklusa. Ovaj klip otkriva što se dogodilo s voljenim Terminatorom na kraju, navodi “historical entertainer.rs”.

Naime, stigao je u stan svoje bivše supruge Lelice samo da bi zatekao nepoznatog muškarca kako uživa u ugodnom poslijepodnevu u njezinom društvu. Nažalost, ovaj susret je doveo do prilično neugodne rasprave između njih dvojice.

Profesor matematike Dušan Marković, zvani Terminator, a glumi ga Voja Brajović, svoju je ženu, koju je izdao s Emilijom Popadić (Svetlana Bojković), utjelovila glumica Ljiljana Lašić.

BONUS TEKST

Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.

Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.

Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.

Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.

  • Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.

Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.