Nakon buđenja svakog jutra, znanstvenik je duboko razmišljao o svojim mislima i idejama. Kroz povijest je postojala stalna znatiželja oko sastojaka sreće. Bezbrojni pojedinci pouzdano tvrde da posjeduju besprijekornu formulu za postizanje istinskog blaženstva. Međutim, jedna stvar ostaje nedvosmislena: ključni čimbenik leži u usvajanju pozitivnog načina razmišljanja. Ovu ideju je rječito izrazio poznati znanstvenik Albert Einstein, koji ju je nazvao najvažnijom odlukom u postojanju pojedinca.
Nakon buđenja, koja je početna misao koja ulazi u vaš um? Prebacuje li vam se um odmah na zadatke koji vas čekaju tijekom dana, kao što je nadolazeće radno opterećenje, gomilanje neodgovorenih e-poruka ili sve veća papirologija na vašem stolu? Ili skreće prema kućanskim poslovima koji zahtijevaju vašu pažnju?
Razmišljate li o mislima koje vam donose radost? Razmotrite nježan poljubac koji vaše dijete daje prije nego što započne školski dan, razmislite o toplom zagrljaju voljene osobe nakon vašeg povratka kući ili priznajte da je, unatoč tome što nemate sve vaše težnje, sve u vašem životu zadovoljno.
Prema Albertu Einsteinu, ključni izbor koji pojedinci moraju napraviti je određivanje načela kojih se žele pridržavati i doživljavaju li svijet prijateljski ili neprijateljski. Svijet u kojem živimo u konačnici je odraz naše vlastite perspektive. Ovu odluku donosimo svaki dan, počevši od trenutka kad se probudimo. Kad otvorimo oči, suočavamo se s pitanjem: „Živim li u dobronamjernom i ljubaznom svijetu?
- Vaša percepcija i reakcija na svijet oko vas uvelike utječu na tijek vašeg dana. Usvajanje pozitivnog načina razmišljanja ne samo da osvjetljava vaše gledište, već vam također ulijeva vitalnost i radost.
Prihvaćanje uvjerenja da je svijet sam po sebi dobar na početku vašeg dana rezultira smanjenom osjetljivošću na negativne reakcije kada se suočite s nevoljama. Ovakav način razmišljanja njeguje obilje strpljenja i optimizma.
Pozitivne radnje obično daju pozitivne rezultate.
Prema Susan Reynolds, koautorici knjige “Naučite svoj mozak da bude sretan”, početni trenuci vašeg dana imaju dubok utjecaj na broj pozitivnih iskustava s kojima ćete se susresti. Reynolds tvrdi da osjećaj radosti ima moć stimulirati ljudski mozak do te mjere da je on u biti ustrojen da opaža samo optimistične događaje.
Drugim riječima, što veću količinu dobrote opažate u okolnom svijetu, to ćete veću količinu dobrote privući u svoj život. Ako se probudite i svjesno odlučite prigrliti negativan svijet, svom danu pristupate na potpuno pogrešan način.
Moć pozitivnog razmišljanja nadilazi samo naše mentalno stanje; zapravo ima dubok utjecaj na naše cjelokupno zdravlje. Usvajanjem pozitivnog načina razmišljanja možemo učinkovito smanjiti vjerojatnost da ćemo doživjeti depresiju i tjeskobu, dok istovremeno jačamo svoju otpornost na nedaće. Oni pojedinci koji posjeduju sposobnost opažanja dobrote u svojoj okolini imaju tendenciju produljenog životnog vijeka i pokazuju poboljšane sposobnosti upravljanja stresom.
Uobičajena je sklonost podlijeganju negativnim mislima, jer određene okolnosti mogu utjecati na nas, ali ključno je dosljedno tražiti pozitivne aspekte. Ako svaki dan započnete s pozitivnim načinom razmišljanja, možete očekivati brzo poboljšanje kvalitete života.