– Kada jednom dobijete stjenice u svome domu, onda ih je se jako teško riješiti. Treba se primjetiti na vrijeme kada su one tu, a iako nisu neke štetočine, nije ih nimalo ugodno za vidjeti da se vrzma po vašoj kuhinji…..
Rano otkrivanje stjenica i rano uklanjanje stjenica vrlo su važni jer u suprotnom mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. Budući da ovi otporni štetnici mogu živjeti četiri do šest mjeseci bez hrane, postaje ih teško potpuno eliminirati. Osoba bi trebala znati rizik od infekcije koji je povezan s mjestom zaraženim bubama. Bakterijske infekcije i alergijske reakcije nisu uobičajene za ugrize stjenica, iako se mogu vidjeti u nekim slučajevima. Iako su sami ugrizi bezopasni, najezdu ovih stvorenja u vašem domu svakako nije poželjno.
Poanta je riješiti ih se što prije jer ženke stjenica u svom životu, koji traje oko dva mjeseca, snesu i do 500 jaja. Ovim je jajima potrebno oko tjedan dana da se izlegu, što dovodi do brze i raširene zaraze. Trenutačno se Francuska — posebice Pariz — suočava s velikim problemom stjenica, budi se uz nove slučajeve ugriza svaki dan, prema izvješćima časopisa “Mirror”, Velika Britanija također je uznemirena jer postoji 15 Eurostarovih vlakova koji svakodnevno prometuju iz Pariza u London povećava percepciju rizika. Želite li ih identificirati? Potražite sljedećih sedam znakova: Prepoznatljiv miris može biti rani znak nadolazeće zaraze spavaće sobe stjenicama, čak i ako se ne može lako objasniti drugim čimbenicima poput hrpe neoprane odjeće.
Kada stjenice osjete opasnost, ispuštaju feromone za uzbunu— oni se mogu opisati kao blagi miris maline ili korijandera. Ako se probudite s crvenim ugrizima koji svrbe, možda su to stjenice. Ovi noćni insekti obično uzimaju krv od ljudskih domaćina i privlače ih ruke, šake i noge. Često grizu u skupinama, ali mogu gristi i pojedinačno. Stjenice su same po sebi bezopasne, iako oni s alergijama mogu doživjeti ekstremno oticanje i možda će poželjeti kontaktirati liječnika.
Jaja stjenica teško je uočiti zbog njihove male veličine; dugi su samo 1 mm. Međutim, izgledaju poput malih zrna riže i obično se nalaze na krevetu. Jaja se mogu zalijepiti za razne površine i uglavnom se nalaze na šavovima i uglovima madraca ili skrivena iza uzglavlja. Stručnjaci kažu da su ljuske stjenica različite veličine u životnim fazama jer se više puta linjaju i “lijepe” se. Ove štetnike možete prepoznati po njihovim srednje žutim i prozirnim ljuskama, kao i po šavovima, naborima i pukotinama na madracima, zidovima i namještaju. Mrlje od krvi mogu značiti da su stjenice u blizini. Kad kukci jedu i iznenada puknu tijekom spavanja, krv bi mogla izaći i tako znakovi nestaju.
Bez ikakvih drugih vidljivih razloga, ove oznake mogu ukazivati na prisutnost zaraze stjenicama. Izmet stjenica nalazi se na raznim površinama kao što su madraci, plahte, uzglavlja i zidovi. Ti tragovi su puno manji od mrlja krvi. Osim što ih je teže uočiti, imaju miris sličan zahrđalom željezu: prilično su neugodni. Koji je najbolji način da ih uklonite? Kako bi se izbjeglo nakupljanje bakterija koje mame stjenice, savjetuje se pravilno pranje posteljine barem jednom tjedno.
Za učinkovito uništavanje bakterija, temperatura bi trebala biti najmanje 60 stupnjeva. U slučaju da pranje nije primjenjivo za neke predmete poput plišanih igračaka i cipela, na primjer, stavljanje u sušilicu na jakoj vatri najmanje 30 minuta pomoći će ubiti sve potencijalne stjenice. Kako biste uklonili stjenice s madraca, izribajte površinu kako biste uklonili i stjenice i jaja. Također, izribajte krevet i neposredno područje. Nakon usisavanja, odmah vratite vrećicu usisavača, zatvorite je u plastičnu vrećicu i bacite.
Za dodatnu zaštitu od stjenica, obložite madrac i opruge priloženom tkaninom. Imajte na umu da stjenice mogu živjeti do godinu dana bez hranjenja, pa bi bilo pametno ostaviti ih u priloženoj tkanini barem toliko dugo kako biste osigurali njihovo iskorijenjivanje. Ako su stjenice na madracu, uklonite ih i razmislite o uvođenju novog madraca. Ali vrlo je važno prvo uništiti stjenice u cijelom dnevnom boravku prije no što donesete novi madrac; možda se samo presele u novi. Kako biste spriječili daljnje širenje stjenica u vašem domu, usisavajte ga barem jednom tjedno. Pazite da dobro usisate sva tipična područja zaraze stjenicama poput poda i ispod jastuka na sofi ili kreveta.
Svedite njihova potencijalna mjesta za skrivanje na najmanju moguću mjeru uklanjanjem nereda i dubinskim čišćenjem vašeg životnog prostora. Riješite se što više suvišnih stvari, možete suziti broj mjesta na kojima se stjenice moraju skrivati. Na kraju krajeva, što više stvari imate, veća je šansa da će ove bube pronaći prikladno mjesto za skrivanje. Kako biste izbjegli stjenice, preporuča se ništa ne spremati u karton. Kada pozivate goste u svoj dom, budite oprezni. Pitajte postoji li rizik od stjenica i jesu li nedavno boravili u hotelu.
- To bi se moglo činiti nepristojnim, ali kasnije će vas uštedjeti mnogo problema. Mnogi ljudi skrivaju činjenicu da imaju stjenice zbog društvene stigme što samo dodatno doprinosi širenju ovog problema. Kad raspakirate svoje stvari, budite vrlo oprezni, pogotovo ako mislite da bi mogle biti bubamare. Ove snažne životinje mogu polagati jaja tijekom dugih razdoblja bez parenja samo ako imaju stalnu opskrbu krvlju. Kako biste izbjegli donošenje stjenica sa sobom nakon putovanja, pokušajte ograničiti svoje stvari na one koje se mogu odmah oprati (i osušiti).