Istraživači su otkrili da se proces starenja kod ljudi ne odvija postupno; umjesto toga, doživljava dvije ubrzane faze – jednu koja se javlja u dobi od 44 godine, a drugu u dobi od 60. Ovo značajno otkriće, objavljeno u časopisu Nature Aging, rezultat je istraživanja koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Stanford i Tehnološkog sveučilišta Nanyang u Singapuru.
Prvi znakovi starenja javljaju se u dobi od 44 godine.
Istraživanje u kojem je sudjelovalo 108 sudionika pokazuje da ljudsko starenje ne napreduje linearno, već se događa naglim skokovima. Početni skok zabilježen je u dobi od 44 godine. U ovoj dobi znanstvenici su otkrili da različite molekularne promjene, poput promjena u RNK, proteinima i mikrobiomima, postaju znatno očitije.
Kakav utjecaj ima na tijelo? Tijekom tog vremenskog okvira, sposobnost metaboliziranja kofeina i alkohola znatno se smanjuje, što rezultira povećanim rizikom od ozljeda mišića i povećanja tjelesne masti. Osim toga, promjene u proteinima koji održavaju cjelovitost tkiva postaju očitije, što potencijalno dovodi do promjena na koži, mišićima i kardiovaskularnom sustavu.
Početak druge faze starenja događa se oko 60. godine života.
U dobi od 60 godina pojedinci doživljavaju drugi val starenja, obilježen drugom fazom brzih promjena u tijelu. Tijekom tog vremena značajno raste vjerojatnost razvoja ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući kardiovaskularne bolesti, komplikacije s bubrezima i dijabetes tipa 2.
Koje radnje možete poduzeti? Stručnjaci preporučuju promjenu načina života kako biste smanjili utjecaj starenja. Smanjite konzumaciju alkohola, pojačajte tjelesnu aktivnost i usredotočite se na svoju prehranu—osobito na ugljikohidrate i hidrataciju jer oni mogu pomoći u održavanju funkcije bubrega.
Fascinantni uvidi iz istraživanja: Varijacije među spolovima.
Iako se očekivalo da će ubrzano starenje kod žena biti u korelaciji s menopauzom, koja se obično javlja između 45. i 55. godine, studije pokazuju da su usporedivi obrasci starenja vidljivi i kod muškaraca. Ovi dokazi impliciraju da je prijelazna faza oko 55. godine univerzalno iskustvo za oba spola.
Učinkovite strategije za uspješno suočavanje s izazovima starenja. Kako bi se povećala spremnost za ova ključna vremena, stručnjaci predlažu sljedeće mjere: U 40-ima je važno smanjiti alkohol, usredotočiti se na prehranu i povećati razinu tjelesne aktivnosti. U 60-ima je važno smanjiti unos ugljikohidrata, ostati dobro hidriran i voditi aktivan način života.
Ovo revolucionarno istraživanje otkriva da se starenje ne odvija postupno; umjesto toga, događa se u dva značajna vala u dobi od 44 i 60 godina. Stjecanje uvida u te transformacije može vam pomoći da se bolje pripremite i zaštitite svoje zdravlje tijekom ovih vitalnih razdoblja.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
- Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.