Kad Srbi naiđu na neko prezime koje je vezano za njihovo, često se nađu iznenađeni i primorani se zadubiti u njegovo porijeklo. U Bosni i Hercegovini prevladava prezime Hodžić, dok je u Crnoj Gori Popović, au Makedoniji Stojanovski.

Knez Aleksandar Karađorđević je 1851. godine izdao ukaz kojim je u Srbiji propisano usvajanje stalnih prezimena. Ta su prezimena odabrana na temelju njihovog povijesnog značaja i smislenih asocijacija. Jakub Marian, multitalentirani pojedinac iz Češke, iskopao je podatke o jeziku na internetu koji pružaju dragocjene uvide u očuvanje nasljeđa naših predaka.

Proučavanjem starih tekstova kao što su samostanski zapisi, carske i kraljevske povelje te spisi iz srednjeg vijeka, otkrili smo neoboriv dokaz da su naši preci nosili isto prezime koje mi danas s ponosom nosimo. Rasprostranjenost imena Jovanović u Srbiji je neosporna, prema nekim izvorima oko 150.000 ljudi nosi ovo ime.

S predanošću koja se ne može precijeniti, Jakub je posvetio znatan dio svog vremena preciznom pročešljavanju rezultata tražilice i korištenju prevoditeljskih alata kako bi shvatio značenje iza sadržaja predstavljenog na njegovom materinskom jeziku. U početku se oslanjao na članak na Wikipediji kao polazište, samo da bi se suočio s nedosljednostima, budući da pruženim informacijama nedostaju pouzdani izvori ili se pokazalo da su potpuno pogrešne. To mu je poslužilo kao poticaj da se upusti u marljivo istraživanje primarnih izvora, ne ostavljajući kamen neprevrnut u svojoj potrazi za točnošću. Jakubova iznimna sposobnost daleko nadilazi njegovu lingvističku sposobnost; on također pokazuje izvanredne talente u područjima matematike i umjetnosti.

  • Njegova izvanredna kreacija očituje se u obliku vizualno upečatljive karte koja učinkovito prikazuje prevalenciju različitih prezimena u raznim europskim nacijama. Primjerice, u Hrvatskoj dominira prezime Horvat, a zanimljivo je da i Mađari dijele sličnu varijaciju u pisanju – Horvath. Odmah iza njega je prezime Novak, koje zauzima prvo mjesto u još tri zemlje: Sloveniji, Poljskoj i Češkoj. U ovim nacijama, važno je priznati da neki pojedinci mogu odlučiti koristiti slovo W umjesto V u svom pisanju, uz uključivanje akcenta na slovo A. Skrećući pažnju na prezimena, Hodžić ima najveću zastupljenost u BiH, dok Popović vodi u Crnoj Gori, a Stojanovski u Makedoniji.

Podrijetlo prezimena Jovanović može se pratiti u antičko doba, budući da potječe iz staroslavenskog jezika. Ovo ime ima značajno značenje jer predstavlja cijenjenog pretka obitelji Jovan, koja se često naziva “patera familias”.

Opće je poznata rasprostranjenost ovog specifičnog prezimena u našoj zemlji. Povijesni zapisi govore da je knez Miloš Obrenović romskoj zajednici koja se doselila na naše prostore i primila pravoslavnu vjeru dodijelio prezime Jovanović. Nadalje, dodijelio im je i prezime Nikolić.

Detaljnim istraživanjem utvrđeno je da se prezimena Jovanjdan i Nikoljdan često koriste u porodicama, dok su omiljena imena i za muškarce i za žene Jovan i Jovana. Prema podacima objavljenim na platformi Forebears.io, deset najzastupljenijih prezimena u Srbiji, zajedno sa odgovarajućim brojem osoba koje ih nose, su sledeći:

Na čelu nevjerojatnih 149.830 prezimena stoji Jovanović. Nikolić je tik iza, osiguravši izniman rezultat od 121,373. Petrović je odmah iza s impresivnim brojem od 118.555. Na četvrtom mjestu Đorđević ima ukupno 89.511 bodova. Ilić tvrdi solidnu brojku od 87.005. Pavlović s ponosom može proglasiti zapaženu brojku od 66.415. Markovića povezuje brojčana vrijednost od 61.477. Stojanovićeva ukupna brojka doseže 51.363. Popović se u ovom kontekstu drži s brojčanom vrijednošću od 49.977. Na kraju, Živković zaključuje listu s konkretnom brojčanom vrijednošću od 48.873.