U današnje vrijeme jako veliki procenat osoba imaa jako velikih problema sa gasovima i nadutosti. Naime, u 90% situacija taj problem dolazi od nekih namirnica, a mi danas govorimo o jednoj namirnici koja je u stvari i glavni uzročnik nadutosti kod jedne osobe….

Ovo povrće može dovesti do nadutosti i plinova, stoga je najbolje da ga se klonite ako ciljate na ravan trbuh. Nadutost može biti posljedica određene hrane ili prejedanja, ali mnogi nisu svjesni da određeno povrće također može dovesti do plinova i nelagode. Promjena prehrane i prehrambenih navika može smanjiti šanse za pojavu plinova. Ispada da ovom problemu najviše pridonosi povrće koje se obično nalazi u gotovo svakom obroku: luk. Luk je bogat vlaknima, što može dovesti do plinova, a osobe osjetljive na određene sastojke u luku mogu osjetiti grčeve u želucu čak i nakon konzumiranja malih količina.

  • Nutricionisti savjetuju da osobe koje često imaju nadutost trebaju smanjiti unos luka, osobito u sirovom obliku. Prema stručnjacima, konzumacija kuhanog luka može pomoći u smanjenju šanse za pojavu nadutosti. Ostalo povrće, osobito cvjetača, prokulica i brokula, također je poznato da uzrokuje plinove. Kako bi se nadutost svela na najmanju moguću mjeru, savjetuje se pridržavati se redovnog rasporeda prehrane, češće jesti manje obroke tijekom dana, izbjegavati razgovor tijekom jela i ne žuriti s jelom. Luk (lat. Allium cepa) je biljka izrazitog mirisa na sumpor i niske kalorijske vrijednosti, porijeklom iz područja Azije i Bliskog istoka. Otprilike 5000 godina koristi se ne samo kao izvor hrane, već i zbog svojih ljekovitih svojstava.

Nije iznenađujuće saznati da luk može poboljšati okus gotovo svakog obroka, bilo da ga uživate svježeg u salatama i sendvičima, kuhanog u juhama i varivima ili pečenog uz meso. Uz mrkvu i celer, smatra se temeljnim sastojkom poznatog kulinarskog trija za izradu soffritta, koji služi kao temelj mnogih talijanskih jela. Luk je jako ljut dok je svjež, ali ako ga lagano kuhate duže vrijeme na niskoj temperaturi, postane sladak i karameliziran. Dodatno, luk možete ukiseliti i u tom obliku ga stavljati u razna jela. Kako biste iskoristili maksimalne zdravstvene prednosti luka, preporučuje se konzumiranje sirovog luka.

Bogate su raznim nutrijentima, uključujući vitamine A, C i E, te kalcijem, kalijem i magnezijem, a svi oni pozitivno utječu na ljudski organizam. Luk je bogat kvercetinom, spojem koji pomaže u snižavanju visokog krvnog tlaka, sprječava nakupljanje plaka u arterijama i smanjuje rizik od krvnih ugrušaka, čime se smanjuje vjerojatnost srčanih i kardiovaskularnih bolesti. Prepuna antioksidansa, ova hrana jača imunološki sustav. Također pruža protuupalne prednosti. Osim toga, služi kao vrijedan izvor kalcija, minerala neophodnog za održavanje zdravlja kostiju. Prema studiji objavljenoj u časopisu Biomolecules, konzumacija sirovog luka može povećati razinu testosterona kod muškaraca i pomoći u rješavanju erektilne disfunkcije.

Unatoč činjenici da se mnogi pojedinci klone njegove konzumacije zbog neugodnog mirisa, studije pokazuju da koristi zdravlju zuba. Punkufer napominje da služi kao odličan diuretik i pospješuje rad bubrega. Kome se ne savjetuje konzumacija luka? Luk može dovesti do gastrointestinalnih problema, uključujući žgaravicu, nadutost, mučninu i povraćanje. Ako imate sindrom iritabilnog crijeva ili imate osjetljiv probavni sustav, bolje je ograničiti ili izbjegavati unos luka. Osim toga, pripazite da ne konzumirate previše luka, osobito ako imate nizak krvni tlak.

Kako odabrati pravi luk? Pri odabiru lukovica luka potražite one koje su čvrste i bez vidljivih oštećenja ili plijesni na površini. Preporučljivo ih je držati na hladnom i tamnom mjestu za skladištenje. Na tržištu su dostupne različite vrste luka, a svaka se razlikuje po boji, veličini i kulinarskoj upotrebi. Primjerice, žuti luk idealan je za dodavanje varivima i sličnim jelima. Srebrenički luk je najbolji za uživanje sirov, dok ljutika daje ugodan okus namazima i paštetama.