Ne samo da služe kao ukusan međuobrok, već i osiguravaju bitne hranjive tvari koje pogoduju našem probavnom sustavu. Dajući prioritet zdravlju crijeva, ne samo da poboljšavamo probavu, već možemo poboljšati i imunološku funkciju, raspoloženje i razinu energije.

Trilijuni mikroorganizama borave u crijevima, igrajući ključnu ulogu u poboljšanju apsorpcije hranjivih tvari, smanjenju upale i potencijalnom smanjenju rizika od određenih kroničnih bolesti. Naš odabir prehrane može uvelike utjecati na mikrobiom kada je riječ o održavanju zdravlja crijeva. Među mnogim dostupnim izborom, orasi se ističu kao posebno korisni. Ne samo da služe kao ukusan međuobrok, već također pružaju bitne hranjive tvari koje jačaju naše probavno zdravlje. Iako svi orašasti plodovi nude probavljiva vlakna, moglo bi se razmisliti koji je orašasti plod optimalna opcija za promicanje zdravlja crijeva.

Srećom, rješenje dolazi od gastroenterologa dr. Vil Bulsevik-orasi. Ovi orašasti plodovi izvrstan su izvor vlakana koja su ključna za zdravlje probave i crijeva. “Vlakna su korisna za naš mikrobiom”, objašnjava liječnik za EatingWell. Neophodan je za promicanje zdravlja crijeva, podržavanje redovitog pražnjenja crijeva i izbjegavanje zatvora. Osim vlakana, orasi sadrže i omega-3 masne kiseline.

Ove masne kiseline imaju potencijal potaknuti rast korisnih bakterija u crijevima i pomoći u smanjenju upale crijeva, što je bitno za očuvanje zdravlja crijevne sluznice. Nadalje, antioksidansi koji se nalaze u orasima mogli bi doprinijeti zdravlju crijeva štiteći crijevne stanice od oksidativnog stresa, stanja koje može rezultirati oštećenjem stanica i upalom. Bogati raznim antioksidativnim spojevima, uključujući elagitanine i flavonoide, orasi također služe za zaštitu probavnog sustava i ublažavanje upala. Pregled koji je obuhvatio 33 studije pokazuje da uključivanje oraha u hranjivu prehranu može smanjiti ukupni rizik od bolesti, uključujući rizik od raka debelog crijeva.

Jednostavna metoda poboljšanja zdravlja crijeva je povećanje konzumacije oraha. Bogati vlaknima, masnim kiselinama i antioksidansima, orasi potiču raznolik mikrobiom i promiču zdrave crijevne bakterije, što ih čini bitnom komponentom svake prehrane.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.