Vruće ljetne temperature izazov su za gotovo sve, posebno ove godine, pa ne čudi što mnogi traže načine da ostanu osvježeni, hladni i ugodni tijekom dana. Naravno, skloni smo tražiti vodu jer medicinski stručnjaci smatraju da je to najzdraviji napitak tijekom toplog vremena.

Jeste li svjesni da kada temperatura poraste, voda nije idealan izbor pića? Čak ni sok ne nosi tu titulu, ako ste na to mislili. Iznenađujuće, medicinski stručnjaci se slažu da je najučinkovitiji način borbe protiv vrućine, vjerovali ili ne, ispijanje čaja!

Dmitry Yurovsky, poznati travar iz Rusije, predlaže konzumaciju biljnih čajeva tijekom ljetnih mjeseci kako bi se tijelo učinkovito borilo protiv povišenih temperatura. Za očuvanje snage i zdravlja preporučuje ovaj biljni čaj koji potiče vitalnu energiju i rješava nedostatak vitamina u tijelu.

U svijetu je od davnina cijenjen čaj od gospine trave i divljeg origana. Ova kombinacija ima antioksidativna i antibakterijska svojstva, pojačava otpornost na viruse, a istovremeno pomaže u ublažavanju simptoma depresije. Gospina trava posebno je poznata po svojim antivirusnim i antibakterijskim svojstvima, a zbog protuupalnog djelovanja blagotvorna je za zacjeljivanje rana i opeklina.

Osim toga, služi za liječenje čira na želucu i dvanaesniku, pomaže kod probavnih smetnji poticanjem izlučivanja želučanog soka te pospješuje probavni proces. S druge strane, origano se tisućljećima koristi u tradicionalnoj medicini.

Timol, pinen, limonen, karvakrol, ocimen i kariofilen aktivni su spojevi odgovorni za osebujnu i ugodnu aromu biljke. Prema izvješćima Espresa, origano se smatra bogatim snažnim antioksidansima i ima antibakterijska svojstva.

Evo kako se priprema ovaj čaj:

  • 1/2 žličice gospine trave, 1/2 žličice divljeg origana i 250 mililitara vode.

Pomiješajte pola žličice gospine trave s jednakom količinom divljeg origana. Preko ove mješavine prelijte 250 mililitara kipuće vode i ostavite da stoji jedan sat. Preporučljivo je konzumirati jednu do dvije čaše ovog napitka dnevno, uz dodatak malo mlijeka ili meda za poboljšanje okusa. Prije nego što probate bilo koji biljni čaj, važno je posavjetovati se s liječnikom. Kako piše Jutarnji list, ovaj se čaj ne savjetuje trudnicama, osobama s visokim krvnim tlakom i onima koji se liječe od depresije lijekovima.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.