Danas donosimo bitan korak kod čišćenja pregrada za veš mašine. A koji je to najbolji način za njihovo čišćenje pročitajte u nastavku.

Kako biste osigurali da vaša perilica radi najbolje, važno je redovito čistiti spremnik. Dosljedno održavanje ključno je za učinkovit rad vaše perilice, jer nakupljanje kamenca i ostataka deterdženta tijekom vremena može rezultirati oštećenjem i umanjiti kvalitetu pranja. Nakupljena prljavština može začepiti odvod, što može spriječiti pravilno pražnjenje deterdženta i dovesti do neugodnog mirisa koji izlazi iz perilice.

Poboljšanje čistoće ovog kućanskog aparata stoga može produžiti njegov životni vijek. Potrebni materijali su: 50 grama vodikovog peroksida, 3 žličice sode bikarbone i 3 žličice deterdženta za pranje rublja. Za rad: Sve sastojke dobro pomiješajte. Lagano odvojite dozator deterdženta i rasporedite smjesu u debljem sloju po površini dozatora. Ostavite ga da odstoji 15 do 30 minuta, ovisno o razini prljavštine.

Najprije spužvom očistite površinu, a zatim je dobro isperite pod mlazom vode. Istim proizvodom možete oprati i bubanj perilice rublja. Moja prijateljica, čiji je muž umirovljeni terenski tehničar, dala mi je savjete o mojoj perilici rublja i nastavlja pomagati drugima. Pokušajte; sigurno ćete biti zadovoljni! Najbolje recenzije pokazuju da njihove perilice rade besprijekorno više od 20 godina, bez plijesni, neugodnih mirisa i naslaga kamenca.
Često koristim ovu metodu i iako mnogi preporučuju ocat, vjerujem da ova tehnika bolje odgovara mojim zahtjevima. Treba naglasiti da je ovu metodu čišćenja najbolje koristiti rijetko. Obično ovo čišćenje provodim svaka 2 do 3 mjeseca.

Kamenac s grijaćeg tijela najlakše ćete ukloniti korištenjem obične limunske kiseline. Preporučljivo je dodati 100-200 g limunske kiseline u dozator deterdženta. Započnite ciklus pranja na temperaturi od 60 stupnjeva. Ova jednostavna tehnika učinkovito čisti perilicu rublja i uklanja kamenac s bitnih komponenti, posebice grijača i bubnja.

Osim toga, pazite da gumena brtva perilice bude čista. Za pripremu otopine za čišćenje pomiješajte 1 žlicu limunske kiseline s pola litre vode. Namočite krpu u ovu smjesu, pazeći da unutrašnjost bude dobro zatvorena. Ovaj postupak će ukloniti prljavštinu, kamenac i spore plijesni. Korištenjem ovih tehnika čišćenja vaša će perilica rublja biti mnogo čišća i sačuvati svoju učinkovitost godinama koje dolaze.

Prema sugestiji čitateljice Peta, perilicu rublja, osobito onu staru oko dvije godine i redovito korištenu, nužno je čistiti i pri nižim temperaturama. Nedavno je moj suprug istaknuo da njegove košulje više nemaju onaj svježi miris kao nekada. Iako se nisam puno usredotočila na ovu promjenu, moja svijest o mirisima se smanjila tijekom porodiljnog dopusta, što je dovelo do manje angažiranosti oko pranja rublja.

Shvatio sam da je nepoželjan miris koji dolazi iz perilice i perilice rublja znatno ispod onoga što je obično prihvatljivo. Prijateljica je podijelila svoje mišljenje o boosteru koji je vidjela u TV emisiji. Kao što je ranije spomenuto, ovaj neugodan miris uzrokuju ostaci prašine, prljavštine i masnoće koji se ne tope na nižim temperaturama, zadržavaju se u perilici rublja i doprinose neugodnom mirisu.

  • Za uklanjanje ovih ostataka preporučljivo je koristiti standardne tablete za pranje posuđa. Osobno sam testirao ovu metodu i ona učinkovito otapa i masnoću i naslage. Postupak je jednostavan: stavite dvije tablete u perilicu rublja, namjestite temperaturu na 90 Celzijevih stupnjeva i pustite perilicu da radi prazna. Ova tehnika se pokazala uspješnom za uklanjanje svih neugodnih mirisa iz rublja.

Stoga ovaj postupak provodim najmanje jednom u tri mjeseca. Tijekom posljednjeg desetljeća stvarao sam i koristio vlastiti prašak Calgonit (kamenožder) koji je jamčio besprijekoran rad moje perilice rublja. Također sam predložio ovaj lijek prijateljima koji imaju problema s kamencem ili neugodnim mirisom, i za njih je također bio učinkovit.

Za izradu domaćeg deterdženta za pranje rublja potrebni su vam sljedeći sastojci: 2 dijela sode za pranje koja služi kao baza i osigurava optimalnu kvalitetu vode za čišćenje unutrašnjosti perilice rublja. Dodatno, trebat će vam 2 porcije sode bikarbone, koja je učinkovita u razgradnji masti. Iako izvorni recept predlaže upotrebu samo 1 dijela, preporučljivo je dodati 2 dijela limunske kiseline.

Ova kiselina ne samo da povećava učinkovitost čišćenja, već ima i antibakterijska svojstva, pomaže u uklanjanju kamenca i daje ugodan miris. Uključena je nejodirana sol jer pomaže omekšati vodu. Proces uključuje temeljito miješanje sastojaka i njihovo stavljanje u spremnik koji se može zatvoriti. Za čišćenje koristim nekoliko žlica (oko 4-5) koje dodam u praznu perilicu prije odabira ciklusa od 90 stupnjeva. Osim toga, dodam 1 žlicu izravno u bubanj tijekom ciklusa pranja; ova radnja pomaže u omekšavanju vode i doprinosi čišćenju perilice pri svakoj uporabi. Ovaj proizvod je također siguran za perilice posuđa.