Iako gospina trava nudi bezbroj zdravstvenih dobrobiti, treba biti oprezan s njezinom upotrebom tijekom ljetnih mjeseci.

Prema riječima narodnog travara Momčila Anotnijevića, gospina trava je nevjerojatno moćna i ljekovita botanika koja bi trebala biti sastavni dio biljne zbirke svakog domaćinstva. No, Anotnijević upozorava da treba biti oprezan pri korištenju ove biljke tijekom ljetnih mjeseci. Ovu vrijednu informaciju Anotnijević je iznio u nedavnoj emisiji na RTS-u.

Primijetio je da hipericin, terapeutski spoj odgovoran za živopisnu crvenu nijansu ulja gospine trave, povećava osjetljivost kože na sunčevu svjetlost. Ova pojava je isprva zabilježena kod krava koje su konzumirale gospinu travu i bile izložene sunčevoj svjetlosti, što je rezultiralo vidljivim opeklinama na njihovoj koži.

Prema riječima Momčila Antonijevića, jedina greška koju čovjek može napraviti s uljem gospine trave je što ga nema u svom kućnom ormariću s biljnim lijekovima. Istaknuo je važnost nekonzumacije gospine trave tijekom ljetne sezone.

Upozorava da bi, ako ga konzumirate, bilo pametno izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost. Hipericin, koji se nalazi u gospini travi, posjeduje značajna antivirusna svojstva, što ga čini učinkovitim u borbi protiv virusa. Osim toga, ova biljka, bilo da se konzumira kao ulje ili čaj, pomaže u zacjeljivanju čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu, kao i gastritisa, obnavljajući želučanu sluznicu. Vrlo je blagotvoran njegov utjecaj na probavni sustav, posebice na jetru.

  • Prema riječima Momčila Antonijevića, značajan učinak gospine trave leži u njenoj sposobnosti da utiče na naše raspoloženje. Ova biljka sadrži inhibitore monoaminooksidaze, koji se obično koriste u borbi protiv depresije. Gospina trava, koja se smatra najboljim biljnim antidepresivom, zahtijeva minimalnu konzumaciju od dvije do tri šalice dnevno tijekom najmanje dva tjedna kako bi koncentracija njezinih aktivnih komponenti dosegla kritični prag. Postojanost je ključna, ali važno je izbjegavati izlaganje suncu tijekom ovog razdoblja. Ako ste trenutno podvrgnuti bilo kojem obliku liječenja protiv depresije, savjetuje se suzdržati se od uporabe gospine trave.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.