Bosiljak je danas postao neizostavan sastojak gotovo svakog jela. Posebno mjesto zauzima u mediteranskoj kuhinji, gdje se često stavlja u umake i preljeve za tjesteninu. Za one koji traže hrabriji okus, kulinarski stručnjaci preporučuju uključivanje sušenog bosiljka u salate i namaze.

Osim u kulinarstvu, bosiljak ima značajnu ulogu u farmaceutskoj industriji i naširoko se koristi u fitoterapiji.

Korištenje svježeg lišća bosiljka kao obloga učinkovit je lijek za ublažavanje upale i nelagode u zglobovima.

Za učinkovito smanjenje stresa stručnjaci preporučuju konzumaciju minimalno 12 listova bosiljka dnevno zbog visoke koncentracije vitamina i antioksidansa.

Poznato je da bosiljak pomaže u liječenju respiratornih infekcija.

Utvrđeno je da su listovi bosiljka korisni u liječenju respiratornih bolesti kao što su prehlada, gripa i bronhitis. Nadalje, u kombinaciji s čajem, listovi bosiljka mogu učinkovito sniziti povišenu tjelesnu temperaturu.

Konzumacija pozitivno utječe na kardiovaskularni sustav, potiče zdravlje srca i smanjuje vjerojatnost srčanog udara. Nadalje, jača bubrege i pomaže u prevenciji bubrežnih kamenaca.

Bosiljak je učinkovito rješenje za ublažavanje grlobolje.

Nadalje, bosiljak može biti koristan u ublažavanju tegoba u grlu. Uronite bosiljak u čašu mlake vode i ostavite da stoji nekoliko sati prije nego što ga koristite za ispiranje grla. Ako ste prehlađeni, pomiješajte listove bosiljka s đumbirom i medom za dodatno olakšanje.

Poznato je da žvakanje bosiljka ima koristi za zdravlje zuba.

Za pojedince koji imaju problema s oralnim infekcijama, žvakanje lišća bosiljka može pružiti vrijedno rješenje. Na taj način ne samo da će bol i infekcija biti osjetno smanjeni, već će se poboljšati i cjelokupno zdravlje desni i zubi.

Za osobe koje žele prestati pušiti, konzumacija listova bosiljka može biti koristan lijek. Ova prirodna otopina posebno je korisna za plućne bolesti, a ima i dodatnu prednost jer je bogata vitaminom A koji pridonosi održavanju optimalnog zdravlja očiju.

Bosiljak posjeduje snažna antioksidativna svojstva.

  • Bosiljak je pokazao svoju učinkovitost kao vrhunsko prirodno rješenje za ublažavanje depresije, kašlja i glavobolje. Poznat po svojim snažnim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima, bosiljak štiti tijelo od štetnih učinaka slobodnih radikala.

Bosiljak, izvanredna preventiva protiv brojnih bolesti, učinkovito se bori protiv oksidativnog stresa. Prisutnost antioksidansa ne samo da sprječava proces starenja stanica, već i štiti od raznih bolesti. Obiluje vitaminima A i C, lišće bosiljka također je izvor ugljikohidrata.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

  • Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.