Na osnovu stopala možete provjeriti da li imate visok holesterol. Mnoge promjene zdravlja možemo uvidjeti na našem tijelu, bez vađenaj krvi, a danas pišemo o tome kako da provjerite da li imate holesterol putem svojih stopala.
Provjerite imate li visok kolesterol, neočekivani simptom je na vašim nogama! Glavni razlog za većinu slučajeva kardiovaskularnih bolesti je visoka razina kolesterola. Višak toga u krvi također može utjecati na to hoće li doći do srčanog udara ili ne. Dakle, kako netko zna da ima visok kolesterol?
Osim analize krvi, još jedan pokazatelj visokih vrijednosti ovih masnoća je da se vide na stopalima. Kod hiperkolesterolemije može doći do taloženja masnoće ispod kože tako da će se u nekom trenutku pojaviti masne izbočine, takozvani ksantomi. Tehnički se mogu pojaviti bilo gdje na tijelu, ali najvjerojatnije na stopalima. Budući da su ove “izbočine” formirane od masnih naslaga ispod kože i obično su prilično mekane, mogu ali ne moraju uzrokovati svrbež, a ponekad čak i bol; općenito, njihova veličina varira od vrlo malih do promjera koji prelazi 7 cm.
Međutim, u većini slučajeva visok kolesterol nije popraćen vidljivim znakovima upozorenja. Liječnici također ističu da pravilna prehrana može pomoći u smanjenju lošeg kolesterola.
- “Savjet stručnjaka Heart UK je da je smanjenje količine zasićenih masnoća u našoj prehrani i zamjena nezasićenih masnoća odličan način za snižavanje razine kolesterola.”
Životinjski izvori uključuju masnoće poput maslaca, masti, loja i masnoće na mesu. Primjeri mliječnih proizvoda uključuju vrhnje kao i tvrde sireve. Još jedna napomena stručnjaka jest da su omega-3 masne kiseline vrsta nezasićene masti koja prevladava u ribi.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.