Želja za slatkim, uobičajena kod mnogih pojedinaca, može ukazivati ​​na manjak određenih hranjivih tvari u vašem tijelu ili nepravilno ponašanje u prehrani. Iako se šećer trenutno može osjećati zadovoljno, njegova prekomjerna konzumacija može negativno utjecati na vaše zdravlje, kao i na tjelesnu težinu.

Uzroci žudnje za slatkim:

Potaknuto padom šećera u krvi: kada razina šećera u krvi naglo padne, odgovor tijela često je jaka žudnja za slatkim. To se najčešće događa kada preskačemo obroke ili konzumiramo nepravilno uravnoteženu hranu koja jamči ravnomjernu kobilicu energije tijekom dana.
Nedostatak magnezija: s druge strane, stalna žudnja za čokoladom može značiti da imate manjak magnezija. Ovaj mineral važan je u tijelu za brojne funkcije; njegov će nedostatak pojačati simptome stresa i PMS-a dodatno povećati želju za slatkim.

Dehidracija: Još jedna stvar, kada je tijelo dehidrirano, ponekad žeđ može shvatiti kao glad, i to slatku glad. Samo pazite da pijete dovoljno vode tijekom dana.
Stres: Tijelo, kada je pod stresom, traži brzu energiju, a šećer potiče oslobađanje serotonina i endorfina koji mogu donijeti prolazno olakšanje simptoma, ali ne rješavaju stvarni problem. Kako smanjiti želju za slatkim:

Konzumiranje redovitih i uravnoteženih obroka: hrana bogata proteinima sa složenim ugljikohidratima i vlaknima pomaže u stabilizaciji šećera u krvi čime se smanjuje želja za slatkim.

Povećajte unos magnezija. Ovo pomaže u obuzdavanju žudnje za čokoladom. Hidratacija: uzimajte dovoljno vode, a ne miješati glad sa žeđu. Kombinacija voća i proteina: kod pretjerane želje za voćem, kombinirajte s proteinima tako da uravnotežite šećer i ostanete siti. Upravljanje stresom: Pronalaženje zdravih načina za smanjenje stresa, poput tjelovježbe ili meditacije, može pomoći u kontroli žudnje za slatkim. Pravilna prehrana, malo vode i dobar život. Ovo su ključne točke za smanjenje potražnje za slatkišima, kao i za očuvanje zdravlja.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.