Nepravilan položaj spavanja, dugotrajno korištenje računala, vožnja i dugotrajno izlaganje klima-uređaju mogu pridonijeti razvoju ukočenog i bolnog vrata. Otkrijte brzu i učinkovitu metodu za ublažavanje napetog vrata u samo 90 sekundi, omogućujući vam da sami iskusite trenutačno olakšanje. Neugoda koju osjećamo zbog ukočenog vrata može se pripisati kontrakciji vratnog mišića, rezultatu zadržavanja neprirodnog položaja tijekom budnosti ili sna.
Bavljenjem jednostavnim pokretima u trajanju od samo 90 sekundi, možete doživjeti olakšanje i ublažiti bol povezanu s ukočenim vratom.
Dr. Alan Mandel, američki kiropraktičar, nudi tri potencijalna lijeka za ukočen vrat. Ove vježbe, koje imaju sposobnost izduživanja mišića u vratu, mogu se isprobati pojedinačno ili kao kombinacija sve tri.
Počnimo s prvom vježbom.
1. Pritiskajte vrat koristeći prste ruke suprotne od strane na kojoj osjećate nelagodu (desna ruka za lijevu stranu vrata, lijeva ruka za desnu stranu vrata) i nježno rotirajte vrat u tom smjeru dok bol ne nestane osjetio.
Kako biste ublažili nelagodu, pritisnite zahvaćenu regiju i istovremeno rotirajte glavu do njezinog maksimalnog opsega pokreta.
3. Počnite prstima povlačiti mišić vrata prema unutra, posebno prema ključnoj kosti. Uhvatite mišić s više mjesta duž vrata i nježno ga pritisnite.
Za drugu vježbu, nastavimo.
- Da biste izvršili istu radnju kao u prethodnoj vježbi, posegnite za tjemenom glave koristeći ruku na suprotnoj strani vrata pri čemu osjećate nelagodu. Okrenite glavu pod kutom od 45 stupnjeva i nježno je vodite prema dolje.
Zadržite položaj 15 do 20 sekundi, zatim otpustite i dodatno produžite istezanje, zadržavajući se dodatnih 15 do 20 sekundi.
3. Ispravite glavu i zatim je još jednom spustite, zadržavajući položaj u trajanju od 15 do 20 sekundi. Nakon toga otpustite i upotrijebite još veću silu.
Za treću vježbu prijeđimo na sljedeći zadatak.
Za izvođenje ove vježbe upotrijebite ruku koja odgovara strani vrata koja osjeća bol (desna ruka za desnu stranu vrata, lijeva ruka za lijevu stranu vrata). Rukom stisnite šaku, pritisnite neugodno područje na vratu, a zatim naslonite glavu na šaku.
Kada šaka dođe u kontakt s vratom, to je znak uspješnog izvođenja, što potvrđuje i osjećaj boli. Zadržite ovaj položaj 15 do 20 sekundi.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.