Za danas jedna jako bitna tema, a tiče se odgoja djece, koja je u današnje vrijeme jako osjetljiva stvar. Naime, djeca su u odnosu na period od prije 30 ili više godina puno drugačije, i može se reći malo više razmažena, pa treba biti jako oprezan sa time…
Svaki roditelj teži odgajati istinski dobro dijete – dijete koje rano shvaća značaj ljubaznosti, pokazuje poštenje, poštuje sebe i druge, pokazuje empatiju i ponaša se pristojno i razumno. Međutim, bez usmjeravanja dijete ne može postići ovaj cilj. Zaista im je potrebna vaša pomoć u razumijevanju kako biti dobra osoba. Stoga je ključno biti uzor jer ste odrasla osoba koja ima najveći utjecaj u životu djeteta. Stručnjaci za međuljudske odnose s Harvarda ukazuju da roditelji često zanemaruju kulturne temelje koji bi trebali biti temelj obrazovanja. Iako je svako dijete različito i uči na primjerima svojih roditelja, postoje temeljna načela koja bi trebala biti ugrađena u svaku dinamiku roditelj-dijete. Neka vam prioritet bude sadržajan razgovor s njima što je češće moguće.
Djeca bi, bez obzira na dob, trebala biti dio ozbiljnih rasprava i bezbrižnih trenutaka u koje se upuštaju njihovi roditelji. Komunicirajući s njima, djeca razvijaju sposobnost odnosa prema drugima i razumijevanja svoje okoline. To naglašava važnost češćeg razgovora s njima, ispoljavanja većeg strpljenja i motivacije da, na primjer, podijele informacije o svom danu. Ako primijetite nedostatak strpljenja dok slušate svoje dijete ili vam je teško izvući pojedinosti od njega, to bi moglo značiti da niste posvetili dovoljno vremena smislenim razgovorima s njim kao odrasla osoba. Kada primate goste, nemojte ih poticati da sudjeluju u drugim aktivnostima dok vi razgovarate. Osim toga, ponašajte se kao mentor, a ne samo kao lik divljenja za dijete. Djeca duboko poštuju ponašanje svojih roditelja, a ne samo riječi kojima se izražava ono što se smatra prikladnim.
To postaje posebno štetno kada roditelji svojoj djeci pokušavaju prenijeti moralne vrijednosti koje ona sama ne utjelovljuju. Na primjer, možda želite da vaše dijete bude iskreno s vama i poštuje druge, a ipak često dajete pogrdne komentare o određenim prijateljima ili kolegama. Ovakvo ponašanje za njih postaje lekcija koju će sigurno upiti. Stoga je ključno priopćiti djetetu da, iako razumijete da ti primjeri možda nisu u potpunosti korisni, oni ipak imaju značaj. Konkretno, ponekad se male neistine, ogovaranje, odustajanje, zanemarivanje drugih i gajenje ljutnje mogu činiti privlačnijim opcijama.
Bitno je da dijete shvati kada je prikladno rješavati situacije na ovaj način. Pobrinite se da razumiju da ste možda pogriješili u svom odgovoru ili pojasnite da u određenim situacijama možda ne postoji “bolji” izbor. Ovo objašnjenje je od vitalnog značaja. Kako se djeca uključuju u ovaj proces učenja, počet će rano uviđati da čak i negativne reakcije mogu dovesti do dobrih ishoda. Osim toga, stalno ih podsjećajte da je pristojnost uvijek pozitivna radnja. 4. Pomozite im da shvate – ne samo da prepoznaju.
Kako dijete, koje se nikada nije bavilo kućanskim poslovima, može cijeniti izazove i vremenske zahtjeve ovih svakodnevnih aktivnosti, uz zahvalnost koju bi trebalo osjećati za sve što radite? Kako će doći do tog razumijevanja, a da ne pokušaju s tim poslovima ili ne vide kaos koji nastaje kada drugi ostave svoje stvari u neredu? Tek kada preuzmu vlasništvo nad nečim osobnim, istinski će početi shvaćati širu ideju odgovornosti. 5. Umjesto da samo kažete da je raznolikost sjajna, važno je pokazati razloge za to uvjerenje.
- Poučavati dijete o raznolikosti svijeta, a istovremeno mu kroz postupke prenositi da su samo oni važni, svakako je kontradiktorno, slažete li se? Ova nedosljednost nadilazi rasne, vjerske ili spolne razlike i prilično je široka; stoga bismo trebali početi educirati djecu o našim različitostima od najranije dobi. 6. Potaknite njihovo sudjelovanje u pomaganju drugima. Čak i ako se ne vidite kao tip volontera, povremeno se uključite u humanitarne napore zajedno sa svojim djetetom za njihovu dobrobit. Posjetite skloništa za nezbrinutu djecu i potaknite ih na razmišljanje o vlastitim djelima dobrote. Ova će inicijativa njegovati empatiju i usaditi vrijednosti koje želite vidjeti u njima—stvarno utjelovljenje dobrote! 7. Potaknite ih da podijele svoje emocije.
Kao i odrasli, svako dijete prolazi kroz unutarnje sukobe vezane uz svoje osjećaje u raznim situacijama. Kao odrasla osoba shvaćate da te emocije mogu biti prilično intenzivne i često je dobro razgovarati o njima i izraziti svoje brige. Djeca djeluju na sličan način; međutim, možda ne shvaćaju da je doživljavanje takvih unutarnjih borbi tipičan aspekt života. AKO JE VAŠE DIJETE BRINUTO U VEZI ŠKOLE, NEMOJTE GA ZANEMARITI. Djeci je često teško priznati da su žrtve nasilja. Kada konačno skupe hrabrosti podijeliti svoje osjećaje sa svojim roditeljima, to pokazuje stvarnu potrebu za pomoći.
Jedna od najštetnijih reakcija koje roditelj može ispoljiti jest zanemariti djetetove brige. Roditelji moraju učiti svoju djecu važnosti samoobrane, au situacijama koje uključuju ozbiljno nasilje, od vitalne je važnosti da oni uskoče. Promicanje šutnje i nedjelovanja može navesti dijete da prihvati okrutnost, poticanje mentalnog sklopa tolerancije. S vremenom to može dovesti do osjećaja bespomoćnosti dok stare. Suočavajući se s brojnim stresnim situacijama, dijete može vjerovati da nema kontrolu nad svojom okolinom i možda neće ni pokušati stvoriti promjenu.