Sonet Lubert, blogerica koja se bori s izazovima nezdrave i oštećene kose, razmatrala je ideju da se odluči za kraću frizuru kao potencijalno rješenje. Ipak, odlučila je eksperimentirati s tehnikom i otkrila da zapravo olakšava ponovni rast njezine kose.

Ubacivši sodu bikarbonu u svoj šampon, pametno je iskoristila isplativ proizvod za kućanstvo koji nudi brojne prednosti i može se koristiti na različite načine. Njezina svijest o njegovoj izvanrednoj svestranosti i širokoj dostupnosti potaknula ju je na ovaj izbor. Rezultati su bili doista izvanredni kada sam se prebacila s tradicionalnog šampona na alternativu na bazi sode bikarbone, svjedočeći doista zapanjujućoj transformaciji svoje kose.

Transformacija moje kose nije bila samo izvanredna, već je popraćena i eliminacijom kontakta sa štetnim tvarima prisutnim u mirisnim kozmetičkim proizvodima, koji mogu doseći nevjerojatnu brojku od 4000. Ove tvari su nedvojbeno strašne. Osim toga, konvencionalni šamponi iscrpljuju prirodna ulja kose, što dovodi do prekomjerne proizvodnje ulja u vlasištu. Ovu poučnu anegdotu podijelio je bloger na platformi mbg.

Možete lako napraviti svoj vlastiti šampon koristeći sodu bikarbonu, kao što je pokazala jedna blogerica. Metoda uključuje kombiniranje 1 dijela sode bikarbone s 3 dijela vode, što rezultira mješavinom koja sadrži tri puta više vode od sode bikarbone. Za pranje kose do ramena treba koristiti otprilike dvije do tri žlice sode bikarbone. Za nanošenje, ravnomjerno rasporedite smjesu od korijena do vrhova suhe ili blago vlažne kose, ostavite da odstoji 1-2 minute, a zatim temeljito isperite vodom.

Da biste napravili otopinu za čišćenje, počnite kombiniranjem vode i octa u omjeru 1:4. Sonet savjetuje da u smjesu dodate nekoliko kapi eteričnog ulja lavande, ružmarina ili paprene metvice kako biste smanjili miris octa. Kako prenosi 24sata.hr, nakon korištenja ove otopine savjetuje se ispiranje hladnom vodom. Ovaj posljednji korak pomaže u održavanju vlažnosti kose, sprječavanju isušivanja i promicanju glatkoće i sjaja.

Frizeri često preporučuju korištenje sode bikarbone kao rješenja za prhut. Unatoč tome, ne preporučuje se često nanošenje sode bikarbone na kosu i vlasište, ograničite njezinu upotrebu na najviše tri puta mjesečno.

BONUS TEKST

  • Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.

Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.

  • Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.

Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.

Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.

  • Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.