– Nenad Čanak je poznato kao jako osejuban političar, koji ne da sebi nikakav pardon. Jednostavno, čak ni vladajućoj stranci ne želi da se pogne, a poznato je da na svakim izborima, njegova stranka bilježi jako dobre rezultate….

Nenad Čanak i Milomir Marić ponovno su se žestoko posvađali, ovoga puta snimile televizijske kamere. Svaki put kad se Nenad Čanko i Milomir Marić nađu u istom televizijskom studiju, započne se žestoka rasprava koja ponekad dolazi i do ruba sukoba. Njihovi prijenosi uživo dosljedno su nabijeni opaskama poput “trebao bi biti u zatvoru” (Čanak Mariću) i “razočaravajuće što te ne shvaćaju ozbiljno” (Marić Čanku), uz česte tvrdnje poput “ne govoriš istinu.

Problem o kojem se radilo ovaj je put bio ozbiljnije prirode. Čanak je sam pokrenuo tu temu, a njegove primjedbe o samostanima na Kosovu i Metohiji zatekle su i Marića. Ranije su se rasprave vodile oko Crnogorske pravoslavne crkve, Dritana Abazovića i drugih vezanih pitanja. Na to se Marić pokroviteljski oglasio, nadajući se da će Nenad Čanka uspjeti preodgojiti sina.

Nažalost, čini se da “dečko” nije uspio u ovom pokušaju. – Nadao sam se da će tvoj sin biti taj koji će te preodgojiti. Studirao je u Londonu i ima duboku naklonost prema srpskom narodu. Međutim, čini se da ste mu pomalo smetnja u životu… ali nije vas uspio preodgojiti. Čanak je rekao: “Znate, kao i ja, da na Kosovu nema srpskog manastira. Na što mislite? Zar stvarno negirate postojanje Visokih Dečana, Gračanice, Pećke patrijaršije i Bogorodice Ljeviške. ?Pa, kao što ste spomenuli, ni Haradinaj ni Kurti ne govore. “Mogu li dovršiti svoju misao? Ovo što ste spomenuli su pravoslavni manastiri”, pojasnio je Čanak. Ovi manastiri su srpski. 

To su pravoslavni manastiri, ustvrdio je Čanak. – Za njihov nastanak zaslužni su srpski sveci. – Iako je znakovito da su ih Srbi smatrali svecima, kroz svaki popis stanovništva do 19. stoljeća pojedinci su se držali svoje vjere bez obzira na nacionalni identitet. Nacije su se, naime, kao pojam pojavile tek u 19. stoljeću. – upitao je Marić: Odbacujete li postojanje srpskog carstva? – „Dušanovo srpsko carstvo? U tom carstvu Beograd se nazivao Nandorfegervar i nalazio se u Mađarskoj. Je li to točno? – Međutim, on je bio srpski u doba Dragutina i despota Stefana Lazarevića. – pitao je Marić, “kakve to veze ima s mojom raspravom?”

– Negirate li vi zlatno doba Srbije? – „Hoćete li reći da je Dušanovo doba bilo superiornije od današnjeg dana? – To su riječi povjesničara, ne moje. Ovo nije prvi slučaj da Čanak javno kritizira SPC. U emisiji Nedeljom u 2 prethodno je izjavio da SPC ne može biti kršćanska crkva. SPC sadrži isto toliko kršćanstva koliko i brak. S vremenom se to smanjilo, razmaci između instanci postajali su sve kraći, a licemjerje u porastu. Nakon što je ustrajalo od 1054. godine, sada otkrivamo da je kršćanstvo gotovo nestalo. SPC ne funkcionira kao kršćanska crkva; nema nikakve veze s kršćanstvom. Kad se pozivaju, citiraju Stari zavjet, a ne Kristova učenja.

Ovakva situacija stvara problem jer se pozicioniraju kao neupitni autoriteti Kristovog učenja, što dovodi do etnofiletizma. Temeljna ideja je da se ne može biti Srbin, a da se ne bude glup. To je plan i koncept. Zoran Đinđić je glavni krivac u događajima u posljednja dva desetljeća, situacija koja je žalosna. No, upravo je taj Zoran Đinđić dopustio uključivanje vjeronauka u državne škole u sekularne okvire, a sve kako bi osigurao političku prednost nad Koštunicom, koji je u to vrijeme obnašao dužnost predsjednika republike. Uvođenjem vjeronauka u državne škole zanemarujete one koji već 20 godina kritiziraju policiju, primijetio je tada Čanak.

  • U prošlogodišnjem razgovoru za MONDO Čanak je iznio svoje mišljenje o SPC-u. “2021. sam putovao na Kosovo kako bih iz prve ruke promatrao situaciju. Imao sam razgovor s Aljbinom Kurtijem u vezi s nestalima i imovinskim pitanjima oko manastira Dečani. Nakon toga sam posjetio Dečane, ali nisam bio primljen, nego Sačekao nas je čovjek koji nije bio monah. Spriječili su nas da uđemo u manastir, jer je Srpska pravoslavna crkva u biti izgubila svoj identitet i kao crkva kao posebna organizacija u kojoj plašt služi kao štit od zakonskih i poreznih obaveza, oslobođeni ste plaćanja i svi traže vašu naklonost jer sada, u sekularnoj državi, Crkva kao da propituje stvari vezane uz vojsku, školske udžbenike, pa čak i policiju, što je krajnji apsurd”, rekao je Čanak u intervjuu.