– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o štitnoj žlijezdi, koja je jako osjetljiv organ. Jednostavno, kada ona krene da radi nepravilno, odmah se to odražava na samu kilažu,. ali i raspoloženje te osobe…

Ovaj ukusni napitak prepun je sastojaka koji potiču rad štitnjače. Da ne spominjemo, bomba je što se tiče vitamina, minerala i antioksidansa pa se ovaj recept preporučuje za svačiji jelovnik. Vijest je objavio “Atma.hr”. Sljedeći su sastojci: Certificirana holistička nutricionistička terapeutkinja Syeda Kiran Zahra Hussain – 7 šalica izvorske ili filtrirane vode – 1 šalica 100% soka od brusnice – 1/4 žličice suhog đumbira – 1/2 žličice cejlonskog cimeta – 1/4 žličice muškatnog oraščića – 3/4 šalice svježeg soka od naranče – 1/4 šalice svježeg soka od limuna priprema: Vodu kuhati na vatri i na točki vrenja, uliti sok od brusnice, zatim dodati začine i kuhati na vrlo niskoj temperaturi 20 minuta.

  • Nakon što se ohladi na sobnu temperaturu, dodajte sok od naranče i limuna. Ova količina je za normalnu dnevnu dozu. Tajna čaja za štitnjaču Brusnice su izvrstan izvor joda (bitnog za zdravlje štitnjače), a ove bobice sadrže do 400 mcg i jedan su od najboljih prirodnih izvora joda. Adekvatan unos joda pomaže u detoksikaciji organizma, regulira metabolizam, rast i razvoj. Đumbir je trenutno u modi kao ljekovita biljka i on obavlja svoj posao. To uključuje i njegov povoljan učinak na štitnjaču. Sadrži magnezij koji je dokazano vrlo važan u kontroli bolesti štitnjače. Osim toga, djeluje i protuupalno pa bi pomoglo u suzbijanju upalnih procesa kod hipotireoze.

Cimet je na mnogo načina dobar za štitnjaču. Postoji ekstrakt koji ima protuupalne učinke koji su vrlo bitni u povećanju razine ekspresije mRNA u pS područjima proupalnih citokina. To znači da bi uporaba cimeta kao lijeka mogla igrati glavnu ulogu u terapiji slabog rada štitnjače. Osim toga, cimet djeluje protuupalno i smanjuje inzulinsku rezistenciju, koja je i sama usko povezana s etiopatogenezom Gravesove bolesti. Prirodni je pojačivač raspoloženja – sedativ i stimulator metabolizma.

Sok od naranče: visok sadržaj vitamina C neophodan je za brojne tjelesne funkcije, ispravlja neravnotežu između kalija i natrija te nedostatak magnezija s vrlo dobrim omjerom mg/k. Djeluje na štitnu žlijezdu povećanjem glukuronske kiseline koja će vezati toksine za pravilnu eliminaciju iz tijela, a također pomaže u funkcioniranju hormona. Sok od naranče posebno pridonosi ovoj dijeti jer osigurava djelovanje gvajakuma koje se očituje potpunom potporom hormonalne funkcije.

Limunov sok vrijedan je nutritivni sastav i iznimna ljekovita svojstva za mnoge bolesti, pomaže detoksikaciju i jačanje imuniteta. Hipotireoza je kada štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona. Ova bolest pogađa osobe oba spola, ali češće žene starije od pedeset godina. Štitnjača kontrolira metabolizam; smanjene razine hormona uzrokuju usporavanje metabolizma u tijelu — plus mnoge druge procese — od tjelesne temperature do probave. Ako se ne liječi, može uzrokovati druge ozbiljne zdravstvene probleme.

Za slabo aktivnu štitnjaču, ovaj napitak uzimajte svakodnevno. Konzumirajte B kompleks i hranu bogatu željezom, morsko povrće poput kelpa i nori algi. Povećajte unos hrane bogate vitaminom A; primjerice slatki krumpir, mrkvu ili bundevu Općenito je pravilo jesti zdravu svježu organsku hranu bogatu antioksidansima. Treba izbjegavati namirnice koje mogu ometati rad štitnjače – brokula, zelje, cvjetača, kelj, špinat, repa, soja, kikiriki, senf. Napomena: Prirodni lijekovi na našem portalu služe za pomoć ljudima. Ako imate zdravstvenih problema, prvo što trebate učiniti je konzultirati liječnika. Ni pod kojim okolnostima se ne smijete oslanjati na alternativnu medicinu bez stručnog mišljenja.