– Za zdravlje srca, jako je bitno da se održava dobra kondicija, da se redovno ili sa vremena na vrijeme i vježba, i ona najbitnija stavka je ta, da osoba mora da pazi šta jede i pije. Također, i konzumacija duvana je jako bitna, a mi danas govorimo baš na ovu temu….
Odlazak u teretanu je u većini slučajeva vrlo dobra ideja. Budući da tjelovježba iscrpljuje tijelo – a energična tjelovježba povećava rizik od srčanog udara i iznenadnog srčanog zastoja – potrebno je vježbati umjereno i uz česte stanke. Što se tiče edukacije, Petar Otašević, redovni profesor interne medicine, subspecijalista kardiolog i vanredni profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu, u intervjuu za MONDO kaže da liječnici svakako propisuju tjelovježbu, ali ističe da je potrebno obaviti osobne liječničke preglede prije nego što se započne, posebno među srednjovječno i starije stanovništvo. “Vježbanje je nešto što mi liječnici preporučamo svima, uz izbjegavanje brze hrane ili općenito bilo koje hrane koja sadrži velike količine masti, šećera ili ugljikohidrata.
Smjernica je redovita tjelovježba do 150 minuta dnevno tjedan, ali to ne mora nužno biti trening u teretani, već bilo koja vrsta tjelesne aktivnosti koju sami odaberete poput hodanja ili brzog hodanja ili trčanja ili vožnje bicikla itd., prema liječniku. “Jednom kada dođete u srednje godine i planirate vježbati, osobito ako je to teretana mjesto gdje to planirate vježbati, vjerojatno bi bilo sjajno da prvo provjerite svoje opće zdravstveno stanje – naime, kardiološki pregled koji se sastoji od krvnog tlaka, laboratorijskih , EKG i ultrazvuk srca kako biste zaključili da li je vježbanje za vas uopće sigurno i ako jeste kojim tempom“, savjetuje stručnjak za MONDO.
Izračunajte svoj maksimalni broj otkucaja srca Što se tiče kardiovaskularnih sportova i vježbi poput trčanja, plivanja ili vožnje bicikla, pa čak i najmanje zdravih od svih, govornik tvrdi da skakanje preko užeta ima pozitivan učinak na kardiovaskularni sustav, budući da povećava izdržljivost. Osim toga, takvi sportovi povećavaju sagorijevanje kalorija, što pozitivno pridonosi ako želite kontrolirati svoju težinu. “Kardiotrening ima brojne pozitivne učinke i preporuča se svima, pod uvjetom da je intenzitet prilagođen kondiciji i općem tjelesnom stanju. Riječ je o aerobnim vježbama koje stvarno povećavaju našu izdržljivost, pri čemu rade svi mišići uključujući i srce.
Troši se više kisika Na taj se način nakupljena masnoća počinje topiti”, objašnjava liječnica koja još jednom ističe kako bi neke dobne skupine ipak trebale provjeriti svoje zdravstveno stanje prije nego što se odluče na početak aktivnosti. No, naš stručnjak općenito savjetuje da obratite pozornost na brzinu rada srca. “Ne smije ići preko maksimalnog broja otkucaja srca, koji se izračunava tako da se od 220 oduzme broj godina. Primjerice, ako imate 50 godina, kad taj broj oduzmete od 220, dolazimo do izračuna da vaše srce treba ne kucajte brže od 170 otkucaja u minuti, odnosno to je maksimalna gornja granica”, naglašava doktorica. Zaključuje da što je osoba starija, njezin će se maksimalni broj otkucaja srca smanjivati.
Srce s godinama slabi. Kako starimo, rizik od srčanih bolesti i srčanog udara raste jer se masne naslage počinju nakupljati unutar stijenki naših arterija. Osim toga, starenje donosi i promjene na krvnim žilama pri čemu one čak ni pod stresom ili tijekom tjelesne aktivnosti ne kucaju tako brzo kao u mladosti. Visoki krvni tlak još je jedan čimbenik rizika koji se povećava kako osoba stari, a također je povezan sa srčanim udarima i bolestima srca. Uvijek imajte na umu zdravlje srca i motivirajte se na aktivan način života redovitim vježbanjem. Vježbajte, vježbajte, vježbajte!
Dovoljna je umjerena tjelesna aktivnost za održavanje tijela i uma u formi. Redovita tjelovježba vrlo je važna za kontrolu težine i održavanje vašeg fizičkog i mentalnog zdravlja. Kako starimo postaje nešto teže ostati aktivan i u formi jer nas nakon određenog razdoblja bole zglobovi, bole mišići od određenih stvari. Ali sjećate se izreke: “Objekt u pokretu voli ostati u pokretu”? Naše tijelo treba tjelovježbu ne samo za zdravo srce, već i za smanjenje stresa i podizanje raspoloženja. Je li vam teško motivirati se? Sve počinje poduzimanjem tog prvog koraka. Nazovi prijatelja i počni hodati svaki dan, čak i ako je to samo 20 minuta. Ponekad je u redu prošetati sam. Svaki popis zdravih savjeta uključuje sljedeće:
Uklanjanje poroka. Ako pušite, prestanite pušiti. Jedna od najstrašnijih stvari koje čini za zdravlje vašeg srca (da ne spominjemo desetke drugih zdravstvenih učinaka). Pazite na unos alkohola, nemojte se oslanjati na njega za oslobađanje od stresa i lakši san. Kad već govorimo o stresu, on će itekako utjecati na vaše srce! Kada se osjećate pod stresom, pronađite zdrave načine za olakšanje – vježbajte, jogu, meditirajte ili se uključite u neke svjesne aktivnosti poput crtanja ili slikanja.