– Inflacija je danas dostiglaa maksimum, pa samim time i svi prehrambeni artikli su jako skupi. Mi danas govorimo o ribi, koju mnogi ne mogu da priušte svježu, a onda kupuju konzerviranu. Međutim, koliko je ona zdrava?

Konzervirana tunjevina je svakodnevno na našim stolovima. Ali jeste li se ikada zapitali odakle dolazi? Odgovor je na ambalaži. Udruga potrošača Ektefila na svom je Twitter profilu navela primjer tune. Jasno stoji da je riba iz ribolovnih područja koja su označena kao rizična, s obzirom na povećanu razinu radijacije.

“U trgovinama se mogu naći proizvodi od ribe ulovljene u ribolovnim područjima koja su označena kao rizična, u smislu povećane razine zračenja. Jedan od takvih je i onaj sa slike na kojem jasno stoji da sadrži ribu iz ribolovnih područja Tihog oceana, koji su označeni crvenim slovima, kao posljedica havarije u nuklearnoj elektrani Fukushima, istina, to se dogodilo prije 12 godina, ali aktivnosti oko ispuštanja radioaktivne vode u more traju i danas”, stoji u priopćenju. najava uz fotografiju limenke. Tržnica je puna ribljih proizvoda iz raznih krajeva svijeta, a kod “divlje” ribe na ambalaži je obavezno naznačiti ribolovno područje (za ribu iz uzgoja država) gdje je ulovljena. Međunarodna klasifikacija (F.A.O. + odgovarajući broj) označava ribolovno područje.

Ovo je važno: pruža informacije o tome je li riba ulovljena u zoni zračenja ili ne. Područja radijacije u Tihom oceanu kodirana su F.A.O. 61, 67, 71, 77, 81 i 87. U ovom slučaju problematične su FAO oznake 61, 71, 77 i 81 – no postoje i druge koje označavaju rizična ribolovna područja, prenosi Danas. Što zapravo jedemo? U trgovinama se mogu pronaći proizvodi od ribe ulovljene u ribolovnim područjima koja su označena kao rizična, u smislu povećane razine zračenja. Na jednoj od njih na slici jasno stoji da sadrži ribu iz ribarstva pic.twitter.com/BRN06cB9u7— Udruga potrošača EFEKTIVA (@UBKEFEKTIVA) 14. rujna 2023.

Pogledajte još neke oznake: FAO 21 – Sjeverozapadni Atlantik FAO 27 – Sjeveroistočni Atlantik FAO 27. III d = Baltičko more FAO 31 = Središnji-Zapadni Atlantik FAO 34 = Central-Eastern Atlantic FAO 37.1, 37.2 u 37.3 = Sredozemno more FAO 37.2.1 = Jadransko more sjeverno od FAO 37.4 = Crno more FAO 41 – Jugozapadni Atlantik FAO 51 i 57 – Indijski ocean FAO 61, 67, 71, 77, 81 i 87 – Tihi ocean FAO 48, 58, 88 – Antarktik. Oslić je vrlo popularna vrsta oceanske ribe u cijelom svijetu, zahvaljujući svom bijelom mesu punog okusa i mekanoj teksturi, od koje se lako mogu razlikovati kosti. S obzirom na izvrsnu nutritivnu vrijednost te dostupnost tijekom cijele godine, čini oslić savršenim izborom za što češće naše stolove.

Najkorisnije tvari sadržane u osliću Američka nacionalna baza hranjivih tvari Ministarstva poljoprivrede Sjedinjenih Američkih Država tvrdi da je u osliću prisutna značajna količina korisnih tvari, na čemu se temelji pozitivan i preporučeni nutritivni profil za ovu vrstu ribe. U 100 grama oslića nalazi se: Zašto je važno redovito jesti oslić i kako on utječe na naše zdravlje? 78 kcal 17,54 g proteina 0,88 g ukupne masti 20 mg kolesterola 1,1 mg vitamina C 100 mg natrija 44 mg kalcija 0,95 mg željeza ostali vitamini, minerali, elektroliti…

Zdravstvene dobrobiti koje nudi oslić Izvrstan nutritivni profil Oslić je jedan od najboljih izvora esencijalnih masnih kiselina, proteina, minerala i vitamina topivih u mastima poput vitamina A, E i D. Spada u nemasnu ribu s visokim udjelom vode što automatski znači malo kalorija i zasićenih masti. Aminokiseline i proteini Oslić ima nizak udio masti, a meso mu je bijelo i bogato proteinima s izvrsnim aminokiselinskim profilom. 100 g ove ribe sadrži 17,54 g proteina, što predstavlja oko 31% preporučene vrijednosti za dnevnu konzumaciju. Sastav proteina je kompletan jer su sve esencijalne aminokiseline prisutne u zdravim omjerima.

Osim toga, sadrži obilje antioksidansa. Bogato zdravim mastima Morski plodovi i riba imaju nizak udio zasićenih i visok udio višestruko nezasićenih masti koje su zdrave za srce, uključujući omega-3 masne kiseline. Ovo uključuje ovo i ono plus ostalo Imaju manje žive u usporedbi s drugom morskom ribom i voćem Razina žive u mesu: 0,079 ppm. Američka FDA klasificirala je oslić kao morsku hranu u kojoj se razine žive u mesu smatraju najboljim izborom.