Održavanje dobrog zdravlja, vitkog stasa i konzistentne kondicije tijekom cijele godine nije jednostavan zadatak, ali se može postići s postojanim navikama, nepokolebljivom disciplinom, stalnom predanošću i pedantnim planiranjem. Nutricionistica Ana dijeli svoje stručne uvide o postizanju ovih ciljeva.
Kamen temeljac snažnog imunološkog sustava leži u održavanju zdrave i uravnotežene prehrane, bavljenju redovitom tjelesnom aktivnošću, suzdržavanju od alkohola i duhana te davanju prioriteta adekvatnom spavanju. Kako bismo se zaštitili od virusa i ojačali imunitet, nutricionistica Ana Petrović ističe važnost uvrštavanja raznovrsnih namirnica u svakodnevne obroke za opće dobro raspoloženje.
Dosljednim mijenjanjem štetnog ponašanja pojedinci mogu postići optimalno zdravlje i ojačati svoj imunološki sustav. Antioksidansi igraju ključnu ulogu u ublažavanju oštećenja staničnih struktura i smanjenju rizika od infekcija i bolesti. Određeni jaki antioksidansi uključuju likopen iz rajčice, karotenoide koji se nalaze u bundevi, brokuli, mrkvi i paprici, kao i antocijanine prisutne u borovnicama, aronijama i šljivama. Osim toga, polifenoli dobiveni iz grožđa, kakaa i zelenog čaja također su vrlo korisni.
Kako biste smanjili vjerojatnost razvoja kroničnih bolesti, predlažem da u svoju svakodnevnu prehranu uvrstite maslinovo ulje, sjemenke lana i chia sjemenke. Osim toga, korisno je barem 2-3 puta tjedno konzumirati sorte bijele ribe kao što su orada, oslić, pastrva ili brancin. Kako biste osigurali dobro zaokružen obrok, pobrinite se da vaš tanjur bude ispunjen nizom raznobojnog povrća koje svoje nijanse dobiva od prirodnih biljnih pigmenata.
Prema Aninim riječima, beta glukan se nalazi u zobenim pahuljicama, cjelovitim žitaricama i gljivama. Hranjive tvari poput celuloze i pektina mogu se dobiti iz jabuka, malina, naranči, kupusa, zelene salate, leće, graška, graha i krumpira. Važno je imati uravnoteženu prehranu koja uključuje sve ove hranjive tvari, budući da oni igraju vitalnu ulogu u zaštiti, izgradnji i opskrbi tijela energijom.
Započeti dan s vodom ili biljnim čajem dosljedna je praksa za nutricioniste. Kava nije dio njezine rutine, no jako gaji afinitet prema zelenom čaju i u potpunosti uživa u njegovom okusu.
Istraživanja su pokazala štetnost prekomjerne konzumacije kave na zdravlje.
- Kava je, odmah iza vode, piće koje se najviše konzumira u svijetu. Nekoliko eksperimentalnih studija pokazuje da umjereni unos kave može pomoći u prevenciji oksidativnog stresa i kroničnih bolesti poput dijabetesa tipa 2, raznih vrsta raka, Parkinsonove bolesti i Alzheimerove bolesti. Međutim, prekomjerna konzumacija kave može imati negativne posljedice na zdravlje. Konzumacija više od tri šalice dnevno može dovesti do gastritisa, nesanice, razdražljivosti, grčenja mišića i visoke razine kolesterola, čime se povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti. Trudnice i žene u postmenopauzi koje su na hormonskoj terapiji trebale bi se suzdržati od konzumacije kave, zaključila je Ana.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.