Milije, koje se nazivaju i milije, male su, čvrste, bijele lezije koje nastaju kada se keratin uhvati ispod površine kože, što dovodi do razvoja manje ciste. Te se tvorbe mogu pojaviti na bilo kojem dijelu lica, a pretežno se sastoje od sebuma i masnih tvari. Bitno je izbjegavati pokušaje njihovog izvlačenja, osobito zbog njihove duboko ukorijenjene prirode u koži i pojave u osjetljivim regijama.
Pojedinci koji žele istražiti prirodna rješenja za uklanjanje milije mogli bi smatrati da će ovdje predstavljeni predloženi recept biti od velikog interesa.Sastojci:Priprema i primjena ključni su zahtjevi.Dvije žličice granuliranog šećera.
sok iscijeđen iz pola limunaJedna žličica maslinovog ulja.U zdjeli pomiješajte šećer i limunov sok, zatim postupno dodajte maslinovo ulje, pazeći da smjesa postigne jednoličnu konzistenciju.Nježno umasirajte smjesu u kožu lica, pazeći da se posebno usredotočite na regije zahvaćene milijama.Ostavite smjesu da ostane na koži 15 do 20 minuta.
Zatim operite lice toplom vodom. Ovaj postupak pilinga učinkovito pomaže u nježnom uklanjanju mrtvih stanica kože dok istovremeno potiče pomlađivanje vaše kože, čime pomaže u smanjenju milija. Međutim, ako naiđete na bilo kakvu iritaciju ili ako se stanje nastavi, preporučuje se konzultirati dermatologa. Oprez je bitan pri korištenju kućnih lijekova, osobito za osjetljivu kožu lica. Ako je vaša koža sklona osjetljivosti ili ako niste sigurni u njezinu reakciju, preporučljivo je provesti test flasterom na maloj površini kože prije nanošenja.
bonus tekst;
Dermatolozi ne savjetuju manipulacije izraslinama na licu jer takve radnje mogu dovesti do komplikacija. Dr. Andy Engelman upozorava da stiskanje raznih vrsta izraslina može uzrokovati pucanje kože, čime se povećava njezina osjetljivost na infekcije. Ova situacija može eskalirati u značajniji problem od pukog uklanjanja izvornog prištića. Unatoč tome, važno je prepoznati da nemaju svi prištići jednaku vjerojatnost pucanja.
Urasle dlake, stanje koje karakterizira dlaka koja raste natrag u kožu umjesto da izlazi van, nedvojbeno može biti alarmantno. Unatoč tome, nema nikakvu intrinzičnu vrijednost ili zaslugu. Kako objašnjava dermatolog Joel Schlezinger, ovo stanje nastaje kada se dlaka uhvati ispod kože, što dovodi do stvaranja crvene kvrge koja često uzrokuje svrbež. Ključno je oduprijeti se porivu da upotrijebite pincetu ili stiskate zahvaćeno područje, jer to može dovesti do težih komplikacija, uključujući stafilokokne infekcije ili sepsu.
Schlezinger predlaže primjenu hidrokortizona na zahvaćeno područje kako bi se ublažila upala i svrbež, a zatim preporučuje piling lica kako bi se olakšalo prirodno ispadanje dlaka. Što se tiče herpesa, proizvod se glatko raspoređuje po licu jednostavnim dodirom, jamčeći temeljito prekrivanje. Kao što je primijetio Schlezinger, virus herpes simplex temeljni je uzrok ovog stanja, koje se pretežno prenosi fizičkim kontaktom.
Iako lijekovi bez recepta koje predlaže ljekarnik mogu učinkovito riješiti manje slučajeve herpesa, mudro je potražiti savjet zdravstvenog radnika ako se stanje nastavi, kako bi se otkrili bilo kakvi temeljni problemi. MILIJUMI Često se zamjenjuju s aknama, pojava malih bijelih mrlja na licu je zapravo milija, koja je posljedica zarobljavanja keratina ispod kože.
Osim toga, ovo stanje može biti pogoršano hiperaktivnim lojnim žlijezdama i opeklinama od sunca. Schlezinger ne preporučuje stiskanje, jer to može dovesti do daljnjeg oštećenja kože; problem nije u prljavštini ili ulju ispod površine, već u zarobljenim stanicama kože. Ako te stanice uzrokuju nelagodu, preporučljivo je zakazati pregled kod dermatologa koji ih može stručno ukloniti.