– Vjerujemo da jako mali postotak osoba može vjerovati da ima krompira, koji i nije baš toliko zdrav po ljudski organizam. Upravo o nekim dodatcima prehrani krompira, može itekako da utiče na sami plod….

Zelena boja na krumpiru može signalizirati prisutnost štetnih spojeva. Kada svjetlost padne na krumpir, on proizvodi klorofil. Klorofil je zeleni pigment u biljkama. Ova promjena u zelenu boju vanjske kože nije rijetka. Iako je na tamnijim krumpirima teže uočiti zelenje, ljuštilica može otkriti zelene tragove ispod površine kore, što pokazuje da je počelo kvarenje. Klorofil sam po sebi nije štetan i nalazi se u mnogim prehrambenim proizvodima. Ali njegova prisutnost može ukazivati ​​na to da se solanin razvio; opasna tvar koja zajedno s klorofilom štiti gomolje pod utjecajem svjetla.

  • Solanin djeluje kao prirodni pesticid za gomoljaste biljke ubijajući insekte i mikroorganizme koji se njima hrane, ali je otrovan za ljude. Inhibira enzime odgovorne za razgradnju određenih neurotransmitera, također djeluje tako da oštećuje stanične membrane i pozitivno djeluje na crijevnu propusnost. Solanin se obično nalazi u manjim količinama u kori i unutrašnjosti krumpira. Izlaganje svjetlu može povećati njegovu koncentraciju. Guljenjem krumpira uklanja se velik dio solanina jer se većina te tvari nalazi u kori. Istraživanja su pokazala da ljuštenjem možemo ukloniti oko 30% solanina, no značajan dio ipak ostaje u pulpi krumpira.

Metode kuhanja poput prženja i pečenja malih zelenih krumpira ne smanjuju sadržaj solanina u velikoj mjeri; stoga termički obrađeni zeleni krumpiri sami po sebi nisu sigurni. Ako krumpir ima male zelene točkice, jednostavno izrežite te dijelove i pojedite ostatak krumpira. Međutim, ako je ozelenjavanje opsežno, najbolje je izbjegavati konzumaciju. Spriječite stvaranje solanina tako da krumpir čuvate na suhom i tamnom mjestu daleko od sunčeve svjetlosti i ekstremnih temperatura. Kvaliteta i sigurnost krumpira može se lako očuvati pravilnim skladištenjem.

U slučaju da se na krumpiru primijeti zelena boja, idealno je ili izrezati zaražene dijelove ili baciti cijeli krumpir kako ne biste imali zdravstvenih problema koji proizlaze iz njih. Krumpir (lat. Solanum tuberosum) jedan je od najraširenijih i najvažnijih biljnih sastojaka u ljudskoj prehrani. Evo nekoliko ključnih činjenica o krumpiru: Podrijetlo i povijest: Južna Amerika je mjesto odakle potječe krumpir, točnije područje Anda u današnjem Peruu i Boliviji. Njegovo uvođenje u Europu seže u 16. stoljeće, nakon čega je vrlo brzo postao naširoko uzgajan prehrambeni usjev. Botaničke karakteristike: Krumpir je zeljasta trajnica iz porodice Solanaceae u koju spadaju i rajčica i paprika.

Gomolji su najvažniji dio biljke; razvijaju se pod zemljom, djelujući kao organi za skladištenje prehrambenih materijala. Nutritivna vrijednost: Krumpir je prepun škroba, vitamina C, B-kompleksa (osobito vitamina B6), kalija, željeza i drugih minerala. Također pruža dosta vlakana iako se veći dio njih nalazi u koži koju mnogi ljudi odbacuju prije jela. Raznolikost: Krumpir dolazi u širokom rasponu sorti, s razlikama u obliku, boji, teksturi i kulinarskim svojstvima. Neke od najpoznatijih sorti su crveni, crveni, žuti i ljubičasti krumpir. Kulinarska upotreba: Krompir se kuha kuhanjem, pečenjem ili prženjem cijeli i u jelima. Pire krumpir popularan je diljem svijeta zajedno s kuhanim krumpirom i pomfritom.

Krumpir salate vrlo su popularne kao i spiralno rezani “Tornado krumpir” koji se može naći na mnogim sajmovima i događanjima na štapiću Zdravstvene prednosti: krumpir može igrati ulogu u zdravoj prehrani koja je dobro uravnotežena. Visok sadržaj škroba znači da bi ga trebali jesti umjereno oni koji žele kontrolirati razinu šećera u krvi. Uzgoj: krumpir je vrlo lako uzgajati i dobro uspijeva u različitim klimatskim uvjetima, iako više voli umjereno hladno okruženje. Ekonomska važnost: Krumpir, važna poljoprivredna kultura diljem svijeta, ključni je sastojak prehrane mnogih naroda; osobito u Europi, Americi i dijelovima Azije. Dakle, krumpir je višestruko koristan: izvor hranjivih tvari (jest), ekonomski važan i vrlo prilagodljiv za razne kulinarske tehnike.