Jeste li svjesni da konzumiranje nezdravog doručka ili njegovo potpuno preskakanje može imati štetne učinke na vaš mozak? Istovremena vožnja i telefoniranje, uz pušenje, pijenje i izlaganje stalnom stresu, također mogu utjecati na dobrobit osobe. Kako bi se održala optimalna funkcija mozga, važno ga je hraniti hranjivim namirnicama s niskim udjelom masti. Koristeći prijedloge portala smakdnia, možete dobiti uvid u štetne čimbenike koji utječu na vaš mozak, ali i one korisne koji pospješuju njegovo funkcioniranje.

Srećom, nema potrebe potpuno se suzdržavati od uživanja u slatkišima. Prema Alexandruu Vladu Ciurei, iskusnom neurokirurgu s više od pet desetljeća iskustva, mozak voli čokoladu, ima potrebu za hidratacijom i iznad svega, sklonost je izmamivanju osmijeha.

Uz impresivnu evidenciju stručnosti i iskustva, ovaj cijenjeni pojedinac ima titule profesora, liječnika veterana, ravnatelja hitne bolnice i neurokirurga. Njihova izvanredna karijera obuhvaća gotovo 23.000 uspješnih operacija mozga.

Sa samo 2 dana, njegov najmlađi pacijent potražio je njegovu skrb.

S neusporedivim razumijevanjem, on prepoznaje da su naše vlastite štetne navike te koje dovode do bolesti uma.

Mozak vam neće biti zahvalan ako svaki dan provedete fiksirani na tabletu, telefonu ili TV-u.

U današnjem svijetu većina se pojedinaca oslanja na društvene mreže kao svoje primarno sredstvo komunikacije, izbor koji mnogi smatraju nepopravljivom pogreškom.

Naša inherentna priroda stvorena je za život u zajednici, a ne za samotni život.

Postizanje zdravog mozga svima je dostupno jer su početni koraci prema tom cilju iznimno jednostavni i dostupni.

Jednostavno se probudite ranije od svoje uobičajene rutine, otvorite prozor, duboko udahnite, izvedite nekoliko brzih osnovnih vježbi i popijete dvije čaše vode sobne temperature, možete se pripremiti za produktivan početak dana.

Kako biste dan započeli pozitivno, preporučljivo je probuditi se što je prije moguće, dopuštajući svježem zraku da ispuni prostoriju otvaranjem prozora.

Ne zaboravite popiti dvije čaše vode jer će prva pokrenuti rad cijelog probavnog sustava, dok će druga pokrenuti cjelokupno funkcioniranje organizma.

Prema riječima neurokirurga, na jednostavan način pomaže nam u buđenju.

Dok je u stanju sna, mozak ostaje budan i marljivo ispunjava svoju dužnost održavanja vitalnih organa tijela. Međutim, također obavlja razne druge ključne zadatke.

Kada pojedinac ode spavati s izazovnim pitanjem koje mu se mota po glavi, nesigurni kako pronaći rješenje, sljedećeg će se jutra probuditi s odgovorom na raspolaganju.

Nakon buđenja sljedećeg dana, rješenje će vam se samo od sebe pokazati. Mozak će vam, uspostavivši korelaciju između kontemplacije, procjene, prisjećanja, dati inovativnu predodžbu.

Prema profesoru Ciurei, pokušaji borbe protiv besanih noći su uzaludni, ali rješenje leži u dobrom naspavanju.

Štetan učinak pušenja na mozak jednak je njegovom štetnom djelovanju na srce.

Odvojite vrijeme za uživanje u doručku na miran način.

Izbjegavajte žuriti s doručkom ili ga jesti dok ste u pokretu.

  • Prema profesoru, ključno je uživati ​​u svakom zalogaju doručka u mirnom i spokojnom okruženju, bez ikakvih smetnji ili briga. Stvaranjem opuštene atmosfere dopuštate svom mozgu da u potpunosti cijeni iskustvo i iz njega izvuče maksimalan užitak. Jutarnji obrok osigurava potrebnu energiju i mikronutrijente za optimalno funkcioniranje tijela tijekom dana. Ovaj naglasak na važnosti doručka ne može se precijeniti.

Mozak ne voli mast i meso.

Prema neurokirurgu, savjetuje se da ne radite kompromise u kvaliteti mesa ako je ono već dio vaše prehrane – radije se odlučite za kvalitetnije opcije.

Prema riječima liječnika, meso nije neophodno za mozak, iako pruža određenu potporu tijelu kada se konzumira umjereno. Odlučiti se za niskokalorično meso, poput puretine i ribe, najbolji je izbor za očuvanje zdravlja. Mozak ne voli ni mast ni sol. Povremeno uživanje u masnoj hrani, primjerice tijekom blagdana, nije štetno, ali svakodnevna konzumacija masti može imati štetne učinke na mozak, ali i druge organe.

Imate li preferencije kada je u pitanju uživanje u slatkim poslasticama?

Neke od ovih opcija možda neće biti korisne za vaše zdravlje, osobito one koje sadrže velike količine šećera.

Prema riječima neurokirurga, mozak preferira tamnu prirodnu čokoladu, vrući prirodni kakao ili visokokvalitetni med. Važno je održavati uravnoteženu večeru.

U večernjim satima posebno je izazovno utažiti glad u najvećoj mjeri, s naglaskom da je napuniti želudac do maksimuma nedostižan cilj.

Steknite znanje o tome kada prestati s konzumiranjem hrane dok ne postignete točku sitosti.

Preporučljivo je prvenstveno piti običnu vodu, povremeno dodati voćne sokove i suzdržati se od gaziranih pića.

Mozak pokazuje svoju najveću razinu aktivnosti tijekom dva određena vremenska razdoblja: od 10:00 do 12:00 i ponovno od 16:00 do 18:00.

U slučaju da se umori, imate mogućnost ponuditi ga kavom (iako se savjetuje da je pije u laganom ritmu).

Prema liječniku, osmijeh se smatra najboljim pratiocem mozga, dostupnim svima.

Stoga postaje ključno na vrijeme pobjeći iz kandži tuge i monotonije i umjesto toga prigrliti umijeće pronalaženja radosti u najjednostavnijim užicima.

Manifestacija zaborava nije ograničena na starost; može se javiti i u relativno mladoj dobi. Kako biste spriječili Alzheimerovu bolest, neophodno je vježbati pamćenje.

Uključivanje u mentalne aktivnosti, poticanje komunikacije i održavanje otvorenog načina razmišljanja ključni su aspekti kojima treba dati prioritet.

Prihvatite priliku da istražujete, odvažite se, proširite svoje znanje, prepustite se zadivljujućim filmovima i TV emisijama koje ne samo da zabavljaju, već i prenose vrijedne lekcije, izbjegavajući puko gubljenje vremena.

Bavite se rješavanjem križaljki i raznim drugim vrstama mozgalica.

Mozak također ima velike koristi od redovitog tjelesnog kretanja.

Postojanje je uvjetovano našim kretanjem.

Tri su ključna elementa koja imaju značaj: verbalna komunikacija, pisano izražavanje i fizičko kretanje.

Značajan broj pojedinaca izgubio je dodir sa suštinom glazbe i sposobnošću izvlačenja užitka iz nje, a što je još više obeshrabrujuće, nedostaje im želja za bavljenjem plesom.

Opsežna istraživanja pokazala su da bavljenje plesom može učinkovito odgoditi pojavu Alzheimerove bolesti.

Za optimalne regenerativne dobrobiti, preporučuje se minimalno trajanje sna od šest sati.

Ovaj proces uklanja nepotreban nered iz uma, omogućujući jasnije razmišljanje.

Kako biste osigurali dobar san, preporučuje se uspostaviti rutinu odlaska na spavanje koja uključuje odlazak u krevet do 22 sata. i odspajanje s elektroničkih uređaja kao što su TV i računalo najmanje jedan do dva sata prije spavanja.

Umjesto drugih aktivnosti, preporučam bavljenje činom čitanja knjige. Time ćete se adekvatno opremiti za odmor ispunjen mirom i uživanjem.