Općenito se ne savjetuje nošenje čarapa tijekom spavanja, iako postoje slučajevi kada se to može smatrati prikladnim u svrhu održavanja topline. Međutim, razvijanje navike može otežati cirkulaciju i povećati rizik od kožnih infekcija. Dok početno nošenje čarapa može poboljšati cirkulaciju krvi, produljena i dosljedna uporaba zapravo ima suprotan učinak.

Pravilno održavanje tkanine vaših čarapa od iznimne je važnosti jer određeni materijali poput poliestera i najlona mogu ometati ventilaciju stopala i izazvati nelagodu. Nije neuobičajeno doživjeti noćno znojenje, osobito kada spavate pod debelim pokrivačima, što može stvoriti toplo i vlažno okruženje koje potiče rast bakterija, što u konačnici utječe na dobrobit vaših stopala. Osim toga, prisutnost jakih kemikalija, uključujući boje i smole, u procesu proizvodnje čarapa može dovesti do iritacije kože i nelagode. U slučaju da su elastične trake koje pričvršćuju vaše čarape pretjerano stegnute, možete se probuditi i otkriti bolne, crvenkaste rane na koži.

Kada je riječ o pripijenoj odjeći, tajice koje imaju elastične trake mogu ometati pravilnu cirkulaciju krvi, što može dovesti do oticanja. Osim toga, izbor odjeće za spavanje može utjecati na vašu tjelesnu temperaturu. Iako ste u stanju mirovanja, vaše tijelo ostaje aktivno i tijekom sna prolazi kroz razne procese. Tijekom noći vaša tjelesna temperatura varira, a spavanje u hladnijim uvjetima može poboljšati ukupnu kvalitetu vašeg sna. Suprotno tome, nošenje čarapa od tkanine koja ne diše može povisiti tjelesnu temperaturu i poremetiti vam san. Istraživanje je pokazalo da nošenje čarapa zapravo može poboljšati ukupnu kvalitetu vašeg sna.

Studija je otkrila da su pojedinci koji su odlučili nositi čarape dok spavaju iskusili smanjenje vremena koje im je trebalo da zaspu za 7,5 minuta. Uz to, uživali su u dodatne 32 minute neprekidnog sna i budili se znatno rjeđe, samo 7,5 puta, u usporedbi s onima koji su odlučili ne nositi čarape tijekom spavanja. Prema riječima stručnjaka, postoji korelacija između pospanosti i niže tjelesne temperature. Istraživanja pokazuju da nošenje čarapa ili korištenje drugih tehnika za zagrijavanje stopala može učinkovito smanjiti tjelesnu temperaturu, potičući tako brži početak sna.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.