Vjerojatno ste naišli na nekoga tko je s entuzijazmom pričao o svojim problemima sa snom. Promjenjivi vremenski obrasci doveli su do izazova za neke pojedince u dobivanju mirnog noćnog odmora, dok drugi nailaze na prepreke u jutarnjem buđenju.
Tijekom nedavne epizode televizijskog programa “150 minuta”, dr. Irena Đorđević, poznata psihijatrica i psihoterapeutkinja, pružila je dragocjene uvide u uzroke ovih problema, različite elemente koji utječu na naš san i strategije koje možemo primijeniti kako bismo poboljšali njegovu ukupnu kvalitetu. Dok se sporadični napadi nesanice općenito smatraju tipičnim, postoje specifične situacije koje mogu ukazivati na prikrivene zdravstvene probleme.
Ako vam je teško postići miran noćni san, ključno je promijeniti svoje noćne rituale i vratiti osjećaj dosljednosti. Ovo doba godine često se povezuje sa stanjem koje se naziva sindrom proljetnog umora.
Usred buđenja prirode, može izgledati paradoksalno osjećati se umorno, tromo i pospano. Međutim, prema riječima dr. Đorđevića, kako dolazi prijelaz iz zime u proljeće, naša tijela prolaze kroz razne fiziološke prilagodbe koje drugačije reagiraju na lijepo vrijeme. Tijekom zimske sezone mijenjaju se naši prehrambeni obrasci, što rezultira smanjenjem unosa svježih namirnica. Posljedično, to dovodi do nedostatka vitalnih vitamina i sunčeve svjetlosti.
Prelazak iz zime u proljeće često može rezultirati fenomenom koji se naziva sindrom proljetnog umora. Neophodno je da se naša tijela priviknu na te prijelaze kako bi se pravilno prilagodila. Unutar područja poremećaja spavanja, postoji stanje koje se naziva nesanica, obilježeno poteškoćama u započinjanju sna, buđenjem usred noći ili preranim jutarnjim ustajanjem.
- Uobičajeni simptom ovog stanja je osjećaj nedovoljne kvalitete sna. Iako je općeprihvaćeno da je optimalno trajanje sna unutar raspona od 8 do 9 sati, važno je prepoznati da postoje individualne varijacije. Nekim pojedincima može biti potrebno manje sna, dok drugima može trebati više. Nekoliko čimbenika pridonosi tim razlikama, uključujući genetiku, dob, razinu stresa i opće blagostanje, objašnjava dr. Đorđević. Za ocjenu kvalitete sna dr. Đorđević daje sljedeće smjernice. Prema riječima dr. Đorđevića, ključ za revitalizirajući i miran san leži u njegovoj kvaliteti. Ako se probudimo pomlađeni, to znači da smo dovoljno spavali.
Odlučujući faktor u ovom pitanju je ukupna kvaliteta naših života. Kada osjetimo razdražljivost, umor i pad koncentracije, to su jasni znakovi da nemamo dovoljno sna. Kako vrijeme prolazi, naša volja i raspoloženje postupno opadaju. Dakle, kako možemo prepoznati prisutnost nesanice? Doktorica Đorđević ističe važnost neprekidnog sna i potencijalne prednosti kratkog poslijepodnevnog drijemeža. Naglašava važnost izbjegavanja samoliječenja kao dugoročnog rješenja za regulaciju sna, jer nesanica uvijek ima temeljni uzrok koji treba riješiti ako potraje dva tjedna ili više.
Dr. Đorđević istaknuo je važnost temeljitog istraživanja temeljnih uzroka, koji su često povezani s anksioznošću, depresijom ili sličnim stanjima, umjesto oslanjanja isključivo na lijekove za privremeno olakšanje unutar prva tri tjedna. Dodatno, ponudio je praktične savjete za postizanje mirnijeg sna. Dr. Đorđević dao je vrijedne prijedloge za poboljšanje kvalitete sna, poput odspajanja s ometajućih uređaja i odlaganja mobilnog telefona barem sat vremena prije spavanja. Bavljenje umirujućim aktivnostima poput kupanja u toploj kupki, ispijanja čaja, slušanja umirujuće glazbe i postupnog opuštanja tijela također može pomoći u postizanju mirnog sna.