Prije nekoliko decenija su žene krpile svaki komad odjeće koji bi se istrošio ili pocijepao dok danas u doba masovne prooizvodnje i jeftinih proizvoda to niko skoro više ne radi. Ljudi jednostavno odbace te predmete.

Sposobnost pretvaranja odbačenih predmeta u vrijedne i estetski dopadljive kreacije vještina je koju posjeduju pojedinci koji posjeduju maštu i kreativnost. Platforme interneta i društvenih medija pružile su nam mnoštvo tehnika i hakova koji pokazuju kako prenamijeniti naizgled bezvrijedne predmete u praktične i smislene predmete. Uzdignite osnovni par donjeg rublja u zadivljujući i luksuzni komad odjeće.

Uz samo umjerenu razinu stručnosti, možete uspješno dovršiti ovaj pothvat. Isprobajte ovaj jednostavan vodič. Jednostavno slijedite upute YouTube kanala “sori fashion” kako biste postigli željeni rezultat. Metoda: Započnite odvajanjem gaćica sa strane. Zatim nastavite s rezom uz dno, učinkovito odvajajući predmet na dva različita dijela. Započnite mjerenjem 16,51 cm mjernom vrpcom i ocrtajte kredom.

Pažljivo uklonite dio materijala kako biste napravili trokutasti izrez. Uzmite preostali dio i narežite ga na tanke trakice. Pomoću alata za označavanje izmjerite dio od 18 inča na bijeloj tkanini. Nastavite s rezom. Zatim ćemo nastaviti s pričvršćivanjem čipke na gornji dio. Dok šivamo čipku, istovremeno ćemo pričvrstiti trake. Nadalje, pažljivo ušivamo čipku na donji dio bijele košulje, osiguravajući njen besprijekorni kontinuitet cijelim putem.

Osim toga, veliku pažnju pridajemo šivanju čipke na mjestima gdje su gornji dio i košulja spojeni. Slično tome, završili smo posljednji dio drugog dijela hlača i sada ćemo nastaviti spajati oba dijela šivanjem. Kako bismo čvrsto spojili dva dijela, poravnamo unutarnje strane i šivamo po cijelom obodu. Sofisticirana košulja sada je potpuno sastavljena i spremna za trenutnu upotrebu. Zadubivši se u povijesnu pozadinu odijevanja, postaje očito da su donje rublje, posebno gaće, relativno nedavno uključene.

  • Zapanjujuće, tek 1950-ih su ih žene u nekim selima počele nositi. U 19. stoljeću pojavila se modificirana iteracija donjeg rublja, koja se postupno razvila u suvremeno donje rublje koje trenutno nosimo. Nevjerojatno je da je tek početkom 20. stoljeća ovaj neizostavni odjevni predmet ušao u naše ormare, a sve zahvaljujući revolucionarnim pothvatima Elizabeth Smith Miller. U 1800-ima žene koje su željele slobodu i lakoću vožnje bicikla imale su značajan utjecaj revolucioniranjem tradicionalnih hlača.

Ove rane verzije, koje su nalikovale kratkim hlačama i imale sličnu funkciju, obično su se nosile ispod haljine, bile su široke i lagane. Elizabeth, zajedno sa svojim feminističkim kolegicama Elizabeth Cady Stanton i Ameliom Bloomer, ne samo da je pružila inspiraciju brojnim ženama, već je također preuzela vodstvo u organiziranju povijesne konvencije u Seneca Fallsu 1848. Ovaj značajan događaj poslužio je kao katalizator za pokret sufražetkinja u Sjedinjenim Državama. države, izazivajući duboku društvenu promjenu.

Iznenađujuće, donje rublje poznato kao gaće igralo je naizgled beznačajnu ulogu u ovom transformativnom pomaku. Kako su žene počele prihvaćati ovu promjenu, steznik je na kraju odbačen početkom 20. stoljeća. Istovremeno, donje rublje doživjelo je transformaciju, postajući manje veličine i usvajajući nove tkanine koje su stvorile različite siluete. Razvoj očekivanja žena u društvu, kao i njihova povećana mobilnost, otvorili su put udobnijem načinu života, što je zauzvrat utjecalo na modne trendove tog vremena.

Pojava grudnjaka revolucionirala je i poboljšala odijevanje žena, zamijenivši stezne steznike iz prošlosti. Mary Phelps Jacob, mlada žena ispunjena uzbuđenjem i ponosom, revno se pripremala za svoj formalni debi u društvu u dobi od 19 godina. Godine 1910., dok je pokušavala uredno zakopčati svoju izuzetnu svilenu haljinu, naišla je na nepredviđenu prepreku. – steznik se pokazao nekooperativnim.

U tom je slučaju imala spoznaju o nužnosti rješenja, nesvjesna dalekosežnih posljedica koje će njezini postupci imati. Naoružana lako dostupnim materijalima, upustila se u pothvat izrade svog prvog grudnjaka, domišljato koristeći duo rupčića isprepletenih nježnim ružičastim vrpcama. Neusporediva utjeha koju joj je pružao rezultirala je bujicom pohvala na balu, dok su se promatrači divili njezinim elegantnim i staloženim gestama.

Sljedećeg je dana doživjela trenutak prosvjetljenja – njezin je revolucionarni izum zahtijevao pravnu zaštitu. Odobrenje njezine patentne prijave 1914. označilo je značajnu prekretnicu u cijenjenom putu grudnjaka. Nakon ovog ključnog trenutka, žene su brzo odustale od korzeta u korist delikatnijeg i oslobađajućeg modnog dodatka.

Ovo novootkriveno donje rublje omogućilo im je slobodu disanja i uvelike poboljšalo njihovu opću dobrobit. Naravno, ova promjena u donjem rublju također je pokrenula revoluciju u stilovima odijevanja, budući da je grudnjak otvorio vrata nizu inovativnih i prilagodljivih dizajna prikladnih za svakodnevno odijevanje.