– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o najgoroj bolesti 21 vijeka, a to je definitivno tumor. Nakon toga, prevencije radi, govorimo o simptomima srčanog udara, kako ga spriječiti i reagovati na pravi način….

Harina, poznata kao Harijeta Simić (40) iz Niša, nedavno se oglasila na društvenim mrežama i objavila svoju borbu s rakom. Bolest, koja je u početku zahvatila njezine grudi i vrat, nažalost je uznapredovala do pluća. 12. siječnja objavila je snimku iz bolničke postelje koju je naslijedio još jedan iskren video snimljen u bolnici. Nedavno je otkrila svoje planove za početak liječenja u borbi protiv raka pluća od ponedjeljka, 29. siječnja, s odlučnom odlučnošću da ovaj put pobijedi. “Bitka počinje ispočetka, ali ovaj put to nije rak dojke ili vrata; to je rak pluća.

Borba počinje u ponedjeljak, stoga pošaljite svoje dobre želje jer će mi sigurno trebati”, rekla je. Harriet je preplavljena porukama podrške, posebno ispod svojih objava i videa podijeljenog iz bolnice. Ohrabrenje i izrazi vjere preplavljuju njezine društvene mreže, uz komentare poput: “Ostani jaka, ne gubi nadu, nastavi se boriti; Bog će ti pomoći i naći ćeš iscjeljenje. Pjevačica prepričava svoje iskustvo, otkrivši da je prije dvije godine dobila srceparajuću dijagnozu raka dojke. Budući da je bolest bila u poodmakloj fazi, kirurški su joj odstranjene obje dojke. U nadi da će se potpuno oporaviti, prošla je kemoterapiju. Nakon dva mjeseca primila je ohrabrujuću vijest da je proglašena bez raka.

Ipak, kasniji testovi ukazali su na zabrinjavajuću promjenu u njezinim limfnim čvorovima, a biopsija je potvrdila povratak raka. Nakon Hariettine operacije, bolest se nažalost počela širiti. Prošle godine, 31. listopada, operiran sam i nakon toga dobio upalu pluća za koju su mi propisani lijekovi. Nažalost, moje zdravlje se pogoršalo, zbog čega sam potražila stručno mišljenje specijalista za dojke. Boli me što moram reći da su mi pluća sada puna metastaza koje su se proširile iz mog vrata. Sa suzama u očima, iskreno tražim pomoć od suosjećajnih pojedinaca koji bi mogli ponuditi podršku.

ZDRAVLJE:

Među brojnim prijedlozima za samopomoć dostupnima na internetu za liječenje srčanog udara, jedan tvrdi da izazivanje snažnog kašlja može pomoći u uspostavljanju normalnog srčanog ritma. Preporučuje se da prije svakog kašlja duboko udahnete i izmjenjujete kašalj svake dvije sekunde kako biste potaknuli srce na pravilan rad i poboljšali cirkulaciju. Međutim, stručnjaci tvrde da je ovaj savjet apsolutna besmislica i da ga se ne treba pridržavati, ističući da niti jedna reanimacijska ili kardiološka organizacija ne podržava takve preporuke. Iako prisilni kašalj može pomoći u izbacivanju nečega što bi moglo biti uhvaćeno u grlu, može pogoršati probleme kada osjetite bol u prsima.

Kada govorimo o srčanom zastoju, važno je napomenuti da pacijent pada u nesvijest i ne može kašljati, budući da srčani zastoj — karakteriziran nedostatkom spontanih kontrakcija — nije spojiv sa životom. Osobe koje pate od fibrilacije atrija, koja je najčešća aritmija koju je potrebno liječiti, mogu povremeno pokušati vratiti normalan srčani ritam, a ponekad i uspiju. Ako osjećate nepravilnosti u radu svog srca i prethodno ste dobili dijagnozu za ovo stanje, razmislite o isprobavanju ove metode; međutim, prema kardiolozima, savjetovanje s liječnikom je najrazboritiji postupak. Nažalost, ne postoje definitivni pokazatelji koji mogu jamčiti pojavu srčanog udara.

Međutim, najčešći simptomi koji bi trebali izazvati zabrinutost i potaknuti pojedince da potraže liječničku pomoć uključuju nelagodu u prsima, koju pacijenti često opisuju kao osjećaj pritiska ili stezanja, koji može isijavati u lijevo rame i ruku (iako rjeđe u desno) , kao i vrat i čeljust. Neki pojedinci mogu osjetiti bol u gornjem dijelu trbuha. Nakon toga se mogu pojaviti simptomi poput blijede, ljepljive kože, mučnine i povraćanja; ključno je razumjeti da ne moraju svi ti znakovi biti prisutni.

Posljedično, također je moguće imati srčani udar bez osjećaja boli. Nadalje, spomenuti simptomi mogu proizaći iz drugih stanja, od kojih su mnoga obično benigna. Ako posumnjate na srčani udar na temelju početnih simptoma kao što su bol u prsima, jaka srčana aktivnost i otežano disanje, pridržavajte se utvrđenih smjernica. Ostanite mirni, nazovite hitnu i uzmite tabletu aspirina od 300 mg. Ako imate nekoga sa sobom, dopustite im da vam pomognu u vodoravnom položaju, jer to minimalizira otpor protoka krvi, omogućujući srcu učinkovitije funkcioniranje, tvrde kardiolozi.

Važno je napomenuti da se 80 posto iznenadnih srčanih zastoja događa izvan bolničkog okruženja, a bez opskrbe kisikom i hranjivim tvarima zbog prestanka rada srca, smrt može nastupiti za nekoliko minuta. Tipični znakovi srčanog udara uključuju: Nelagoda u prsima može trajati nekoliko minuta ili se javljati u naletima, često se opisuje kao osjećaj stiskanja ili neugodnog pritiska. Ova bol može biti oštra ili tupa, intenziteta i trajanja koji variraju; može biti kratko ili trajati satima. Osim toga, nelagoda nije ograničena na jedno područje i može se širiti na druge dijelove tijela, uključujući donju čeljust, jednu ili obje ruke, leđa, vrat i trbuh.

Osjećaj nedostatka zraka, karakteriziran uočenim nedostatkom zraka ili poteškoćama u disanju, često je povezan s nelagodom u prsima. Simptomi mogu uključivati ​​hladno znojenje, mučninu, povraćanje, bljedilo i opći osjećaj slabosti. Mogu se javiti lupanja srca, koja se očituju kao puls od 120-150 otkucaja u minuti, osobito kada je praćena nedostatkom zraka. Ostali alarmantni znakovi uključuju iznenadnu nemogućnost pomicanja udova (ruke i/ili noge), iznenadni gubitak svijesti i intenzivnu, oštru glavobolju. Tjeskoba, osjećaj straha i osjećaji nalik nadolazećoj smrti mogu pratiti sve ove simptome.