Za danas smo vam spremili jednu temu, koja je i više nego dobro došla na ovim prostorima, a to su narodna vjerovanja. Naime, od regije do regije imamo različita vjerovanja, te neke stvari u koje osobe iz tog područja vjeruju. Mnogi također, vjeruju da su to đavolja posla, a na vama je da prosudite šta i kako…

Darivanje je značajan način iskazivanja poštovanja, ali uvriježeno mišljenje kaže da se nekih darova treba kloniti jer su povezani s lošom srećom i tugom. U nastavku donosimo popis predmeta koji se smatraju neprikladnim za darivanje na temelju tradicionalnih vjerovanja. Predmeti s oštrim rubovima, kao što su noževi, britve, igle i drugi slični predmeti, nikada se ne poklanjaju onima do kojih nam je stalo. U našoj je zajednici široko poznato da razmjena određenih stvari tijekom vremena može rezultirati sukobima i narušenim odnosima.

  • Poklanjanje ogledala i posuđa općenito se ne preporučuje, jer se smatra da ogledala skrivaju zarobljenu magiju. Osim toga, vjeruje se da primanje ogledala na poklon donosi nesreću osobi koja ga dobije. Jela se, s druge strane, mogu darovati samo ako svako uključuje novčić, zbog uvjerenja da jela za molitvu mogu dovesti do financijskih poteškoća. Kako bismo izbjegli sukobe i moguće poremećaje u odnosima s primateljima, preporučamo izbjegavati darivanje satova ili upaljača. Prema starom vjerovanju, kada žena kupi sat muškarcu, ili obrnuto, to označava početak odbrojavanja do njihovog konačnog rastanka.

Osim toga, kineski filozofi sugeriraju da primanje sata dok ste u položaju prostracije predstavlja početak odbrojavanja do smrti. Uvriježeno je mišljenje da rupčići i šalovi mogu privući lošu sreću i nepoželjne osobe u život osobe koja ih prima. Iako bi se biseri u početku mogli činiti odličnom opcijom, općenito se smatra da biseri koji se daju na dar mogu dovesti do bolesti i nesreće u domu.

Smatrani simbolima koji predstavljaju tugu siročadi i udovica, ova vjerovanja o značaju bisera su se pojavila upravo iz tog razloga. Dok se darovi u novcu obično ne preporučuju, postala je uobičajena praksa da se darovne kartice daju u gotovini, omogućujući primatelju da odabere artikl koji želi kupiti u određenoj trgovini. Cvijeće je najčešći dar za žene, prikladan za razne događaje; međutim, treba uzeti u obzir način na koji se daju. Tradicionalno se polaže neparan broj cvijeća, jer se parni broj veže uz groblja. Ovo pravilo ne vrijedi za manje cvjetne aranžmane.

Preporuča se izbjegavati darivanje hortenzija, krizantema i ljiljana jer se ove vrste cvijeća često povezuju s počastima na groblju. Iz istog razloga treba izbjegavati i kupnju ili poklanjanje umjetnog cvijeća. Nadalje, smatra se da različite boje cvijeća izražavaju različite osjećaje, pri čemu crvena označava ljubav, bijela predstavlja nevinost, a žuta označava ljubomoru, između ostalih tumačenja.

  • DODATNI TEKST

Sve je očitije da je mikroplastika posvuda; usprkos tome, znanstvenici još uvijek istražuju opseg njihovih negativnih utjecaja na zdravlje. Nedavna studija provedena na miševima pokazuje da se ove sićušne plastične čestice mogu prenijeti s majke na potomstvo, ostajući u mladima čak i nakon što se rode. Prethodne studije pokazale su da mikro- i nanoplastika (MNP), koja je manja od zrna pijeska, može prodrijeti kroz placentu.

Najnovija istraživanja pokazuju da ove minijaturne plastične čestice mogu ostati unutar fetusa miša u razvoju najmanje dva tjedna nakon rođenja, kao što potvrđuju podaci. Tim istraživača povezan sa Sveučilištem Rutgers otkrio je mikroplastiku u plućima, srcu, jetri, bubrezima i mozgu neonatalnih miševa čije su majke udisale poliamid-12 (PA-12), posebnu vrstu najlona, ​​dok su bile trudne.

Iako je moguće da su neke čestice prošle kroz majčino mlijeko nakon rođenja, činjenica da su ti fragmenti bili prisutni tijekom tako ključnih ranih razvojnih faza izaziva značajnu zabrinutost. “Prisutnost plastike u jetri nešto je što nitko ne priželjkuje. Nakon potvrde njezine prisutnosti u raznim organima, sljedeći korak je istraživanje razloga ove pojave i njezinih potencijalnih implikacija”, navodi Phoebe Stapleton, izvanredna profesorica farmakologije i toksikologije na Sveučilištu Rutgers.