S dolaskom ljeta dočekuje nas prisutnost komaraca. Trenutno nisu pretjerano dosadni, a navečer ih je relativno malo. Ipak, važno je biti oprezan i opremiti se strpljenjem i raznim sprejevima.
Postoji način suzbijanja komaraca bez oslanjanja na kemijske metode. U Italiji su prirodni repelenti za kukce postali popularni, osobito oni s izrazitom aromom koji se koriste već godinama. Odlična stvar kod ovog mirisa je što odbija samo komarce. Jeste li u potrazi za učinkovitim repelentom protiv komaraca? S dolaskom proljeća i ljeta, postoji savršena prilika da prigrlite ljepotu prirode, bilo da se radi o održavanju vrta ili opuštanju na terasi ili balkonu. Nažalost, ovaj idilični doživljaj često poremeti prisutnost komaraca, dosadnih bića kojih se čini posvuda. Talijani su stekli reputaciju svojom snalažljivošću u borbi protiv ovih upornih insekata.
Talijani su osmislili pametan način zaštite od nametnika koji se prenose zrakom tijekom ljetnih noći, osiguravajući bezbrižno iskustvo. Umjesto da se oslanjaju na kemijske proizvode, pronašli su način za korištenje prirodnih tvari, dajući prednost sigurnosti i ekološkoj svijesti. U Italiji, gdje kombinacija topline i vlage stvara idealno stanište za komarce, mještani su otkrili genijalno rješenje kako izbjeći njihove dosadne ugrize. Upotrebom prirodnih repelenata učinkovito su otjerali ove insekte. Jedan uobičajeni pristup uključuje stvaranje jedinstvene mješavine. Plastična čaša napuni se vinskim octom, otprilike do tri četvrtine zapremine, zatim se dodaju ploške luka i posipa limunova korica.
- Kako biste suzbili komarce u svom kućanstvu, važno je strateški postaviti staklenke koje ste pripremili u prostore gdje se ovi dosadni insekti obično okupljaju. Ojačajte svoju obranu od komaraca uključivanjem prirodnih biljaka koje odbijaju insekte u svoju okolinu. Razmislite o dodavanju sljedećih biljaka u svoj vrt ili balkon, jer je dokazano da učinkovito odbijaju komarce: lavanda, ružmarin, citronela i kadulja. Ne samo da će ove biljke djelovati kao pouzdana zaštita od komaraca, već će također poboljšati estetski izgled vašeg vanjskog prostora. Ključno je priznati da vektorske bolesti, koje obuhvaćaju bolesti koje prenose komarci, uključuju prijenos uzročnika bolesti s komarca na ljude njihovim ugrizom.
Pojava ovih bolesti slijedi predvidljiv obrazac koji odgovara životnom ciklusu komaraca, s najvećom prevalencijom uočenom od proljeća do jeseni. Klimatske promjene, posebice porast prosječnih temperatura i veća količina oborina, igraju značajnu ulogu u pojavi i širenju bolesti koje prenose komarci stvarajući optimalne uvjete za razmnožavanje komaraca. Osim toga, globalno širenje ovih bolesti olakšavaju različiti čimbenici, uključujući međunarodnu trgovinu, prijenos komaraca korištenjem odbačenih guma, česta putovanja i migraciju ljudi.
Malarija, poznata bolest koju prenose komarci, smatra se jednom od najopasnijih tropskih bolesti. U 2015. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izvijestila je o više od 200 milijuna novih slučajeva malarije u svijetu, a većina (90%) pronađena je u tropskim i suptropskim regijama Afrike. U zemljama jugoistočne Azije zabilježeno je 7% slučajeva, dok je preostalih 2% zabilježeno u istočnom Mediteranu.
Prije više od pedeset godina naša je regija postigla izvanredan podvig iskorijenivši malariju, koja je uzrokovala nevjerojatan broj oboljelih od kojih je umrlo 430 000 ljudi. Ipak, još uvijek postoje izolirani slučajevi bolesti kod osoba koje su posjetile tropska i suptropska područja i tamo se zarazile. Moguće je da se simptomi pojave nakon povratka u Hrvatsku. 2016. godine ZZJZ Sisačko-moslovačke županije obilježio je Svjetski dan borbe protiv malarije, osvijetlivši tu temu. Dodatno, raspravljalo se io denga groznici, virusnoj bolesti koju prenose komarci.
U posljednjih nekoliko godina problem denga groznice, virusne bolesti koju prenose komarci, zahvatio je cijeli svijet, a zahvatio je i naše krajeve. U Hrvatskoj se prijenos ovog virusa pripisuje azijskom tigrastom komarcu (Aedes albopictus), koji je prvi put identificiran u Zagrebu 2004. godine. Od otkrića ova se vrsta komarca neprestano širi jadranskom obalom. Područje Pelješca svjedočilo je prvom dokumentiranom slučaju infekcije virusom denga groznice zaražene lokalno 2010. godine.
Žuta groznica, vrlo opasna virusna hemoragijska bolest koja se širi ubodima komaraca, predstavlja veliki rizik za dobrobit ljudi. Regije u Africi, Srednjoj i Južnoj Americi posebno su osjetljive na virus žute groznice. Ipak, provedbom različitih pristupa cijepljenju međunarodna zajednica je učinkovito obuzdala prijenos ove zarazne bolesti i smanjila vjerojatnost širenja epidemije.
Napori u borbi protiv žute groznice obuhvaćaju različite strategije, kao što je imunizacija djece u područjima gdje je bolest raširena, provođenje velikih kampanja cijepljenja u visokorizičnim zemljama i osiguravanje da pojedinci koji putuju u regije sklone žutoj groznici prime potrebna cijepljenja. Ove zajedničke akcije dovele su do značajnog smanjenja globalne učestalosti žute groznice. Iako je vrijedno spomenuti da u Hrvatskoj nije bilo dokumentiranih slučajeva žute groznice, i dalje je imperativ za osobe koje putuju u zemlje s endemskim područjima da dobiju odgovarajuća cijepljenja. To ne samo da štiti njihovu vlastitu dobrobit, već i sprječava potencijalno širenje bolesti na nova područja.