Lubenica, omiljeno voće među pojedincima diljem svijeta, nedvojbeno je miljenica publike. Njegov slatki i revitalizirajući okus čini ga idealnom poslasticom za uživanje tijekom vrućih ljetnih poslijepodneva. Međutim, dosadne sjemenke lubenice često se odbace i nađu se u košu za otpatke jer ih nitko ne voli.

Opća populacija često zanemaruje da ove sjemenke posjeduju obilje vitalnih hranjivih tvari, uključujući ključne proteine, masne kiseline, vitamine i minerale. U njima leži bogatstvo vitamina B, naime tiamin, niacin i folna kiselina, kao i niz esencijalnih minerala uključujući kalij, magnezij, cink, željezo, fosfor i bakar.

Uključivanje ovoga u vašu prehranu je fantastičan način da osigurate da primate sve potrebne hranjive tvari dok istovremeno promičete cjelokupno zdravlje. Služi kao izvanredno rješenje za osobe koje se suočavaju s kardiovaskularnim bolestima i hipertenzijom. Osim toga, oni se također mogu pohvaliti korisnim mastima i aminokiselinama koje pomažu regulirati rad srca i pružaju zaštitu od stanja povezanih sa srcem.

Stanje poznato kao bubrežni kamenac odnosi se na stvaranje tvrdih naslaga u bubrezima. Dr. Edgar Cayce, poznati pionir holizma, predlaže korištenje čaja skuhanog od ovog sjemena. Ovaj snažan diuretik ne samo da stimulira tijelo, već i pročišćava bubrege i mjehur.

Dijabetes

Idealne za pojedince koji imaju fluktuirajuću razinu glukoze, sjemenke lubenice mogu pružiti značajne prednosti. Dijabetičari mogu pripremiti hranjivi čaj tako što će šaku ovih sjemenki prokuhati sa šalicom vode. Konzumacija ovog čaja pomoći će u održavanju stabilne razine šećera u krvi.

Plodnost muškaraca.

Sjemenke lubenice sadrže obilje vitalnih aminokiselina koje povećavaju mušku plodnost i potiču seksualnu dobrobit. Istraživanja pokazuju da prisutnost arginina u ovim sjemenkama stimulira sintezu dušikovog oksida, pojačava proizvodnju sperme i rješava probleme povezane s erektilnom disfunkcijom.

Održavanje zdravlja vaše kose i noktiju

Sa svojim visokim sadržajem proteina, ove sjemenke nude iznimne dobrobiti za kosu i nokte. Njihovim uključivanjem u svoju prehranu možete se učinkovito zaštititi od lomljenja noktiju i promovirati njihovu snagu i ljepotu. Nadalje, uključivanje ovih sjemenki vašoj će kosi dati meku i sjajnu kvalitetu.

Evo jednostavnog recepta za pripremu čaja:

Uzmite šaku sjemenki i zgnječite ih dok ne postanu fini prah. Jednu žlicu zdrobljenih sjemenki pomiješajte sa šalicom vode koja kipuće. Pustite smjesu da se strmi otprilike 15 minuta. Preporučuje se piti barem jednu šalicu ovog čaja dnevno, tri puta tjedno.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

  • Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.