Vladimir Beara, glasoviti vratar, postao je legenda i Crvene zvezde i Hajduka, osigurao je više naslova i zaslužio mjesto među najvećim igračima u povijesti. Po struci je bio elektrotehničar, au slobodno vrijeme nastupao je i kao baletan u splitskom kazalištu. Iako je vodio iznimno fascinantan život, dosljedno je isticao svoj ponos što je Srbin i pravoslavac.

Poznat po svojim iznimnim vratarskim sposobnostima, zaradio je nadimke “leteća pantera”, “čovjek od gume” i “balerina čeličnih ruku”. Rođen 1928. godine u dalmatinskom selu Zelovu, u tom je razdoblju to područje bilo pretežno naseljeno srpskim življem.

Želja mu je bila počivati ​​na pravoslavnom groblju u rodnom mjestu, posebno na ulazu u crkvu Svetog Ilije, gdje su sahranjeni njegovi preci. Preminuo je 11. kolovoza 2014. od posljedica moždanog udara. Iako je za života na tom mjestu sagradio grobnicu, želja mu je ostala neispunjena. Umjesto toga, sahranjen je kao katolik u Splitu na katoličkom groblju Lovrinac, a sprovod su vodila tri fratra. Odluku je donijela njegova supruga Jadranka.
“Donio sam odluku da Vladimira Bearu sahranim na Lovrincu i to je moje pravo. Rekli su mi u Zelovu da je led oštetio grob, ali nakon mog posjeta pokazalo se da šteta nije mogla biti posljedica leda, već je namjerno”, prenijela je tada Jadranka hrvatskim medijima, obrazlažući razloge ignoriranja njegove posljednje želje.

Tijekom svog života Vladimir Beara nailazio je na razne prepreke koje su proizlazile iz njegovih vjerskih uvjerenja, a posebno u Hajduku. Mediji su govorili da su njegovi suigrači i oni povezani s Hajdukom išli toliko daleko da su ga izvrgavali ponižavanju. To ga je zlostavljanje u konačnici natjeralo da ode iz kluba 1955. godine, nakon što je sa splitskom momčadi osvojio naslov prvaka Jugoslavije.

U tom se trenutku transformirao u legendu Hajduka; ipak je odlučio obući dres Crvene zvezde, dovevši do tri naslova i dva Kupa Maršala Tita. Uz Dragana Džajića, ostat će zapamćen kao nogometaš s najvećim brojem naslova prvaka u Velikoj Jugoslaviji (sedam). Mnogi su ga smatrali ne samo najboljim vratarom svoje ere, već i najvećim svih vremena. Čvrsto je vjerovao da mu je Veliki petak dan koji mu je spasio život, jer je bio vrlo nestašno dijete i jedan nepromišljeni čin mogao mu je život ugroziti.

Naime, Vladimir je tijekom mladosti skočio u duboku jamu ispunjenu zemljom i pijeskom, udarivši glavom o kamen dok se igrao s drugom djecom. Nakon ove nesreće pao je u komu, zbog čega su liječnici tada davali sumorne prognoze. Kako prenose mediji, majka Marija ga je iz splitske bolnice odvezla u manastir Dragović, gdje su se pred ikonom Svete Petke pomolili za njegovo ozdravljenje. Ubrzo nakon toga izašao je iz kome, gajio duboku religioznu vjeru i ovog sveca smatrao svojim zaštitnikom.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.