Svojim obiljem esencijalnih nutrijenata poput vitamina C, kalija, vitamina B skupine, željeza, magnezija i fosfora, hren, prirodni element, pokazao je izvanrednu učinkovitost u jačanju pamćenja i uklanjanju neželjenih masnoća. Ne samo da hren ubrzava metabolizam i ublažava umor, već potiče i razmnožavanje korisnih crijevnih bakterija.

Za pripremu ovog ljekovitog napitka potrebno je prikupiti sljedeće sastojke: 125 grama hrena, 4 limuna, 3 žličice meda, 2 žličice cimeta i oko 2 cm đumbira. Upotrijebite blender da usitnite hren i đumbir, zatim dodajte svježe iscijeđeni sok od limuna, a zatim dodajte cimet i med. Na kraju smjesu prebacite u staklenu posudu za čuvanje.

Konzumirajte jednu čajnu žličicu mješavine dva puta dnevno, bilo prije obroka ili tjelesne aktivnosti. U roku od tri tjedna primijetit ćete zapažene rezultate.

Podrijetlom s Istoka, cimet je drevni začin koji se smatra jednim od najstarijih. Indonezija, kao najveći dobavljač, preuzima vodeću ulogu u opskrbi ovim aromatičnim sastojkom. Postoje dvije osnovne vrste cimeta: cejlonski i kasija. Cassia, koja potječe iz Burme, jedna je od tih vrsta. Cimet se može koristiti u dva različita oblika: u štapićima ili u mljevenom obliku. Cejlonski cimet ima nježan i pikantan profil okusa, što ga čini popularnim izborom za kompote, slatka jela, variva i pića. S druge strane, cassia cimet ima hrabriji okus i obično se koristi u mljevenom obliku za pripremu iznimnih jela i slatkih umaka.

Cimet, prirodni konzervans, ima sposobnost sprječavanja razmnožavanja bakterija u hrani. Osim toga, obiluje esencijalnim nutrijentima kao što su mangan, vlakna, željezo i kalcij. Kombinacija meda i cimeta, naširoko poznata kao ljekovita mješavina, koristila se nebrojenim generacijama zbog svojih izvanrednih ljekovitih sposobnosti, divne arome i ugodnog okusa.

BONUS TEKST

Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.

Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.

Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.

  • Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.

Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.

Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.