Kako temperatura raste, pojavljuje se niz zdravstvenih problema, uključujući uobičajeni problem ljetnog proljeva. Proljev izazvan toplinom može se pripisati nizu čimbenika, kao što je neadekvatno rukovanje hranom koje dovodi do bakterijske kontaminacije, dehidracije i specifičnih zdravstvenih tegoba. Među tim uzrocima, bakterijski gastroenteritis, oblik infektivnog gastroenteritisa, ističe se kao istaknuti uzrok ljetnog proljeva.

Prema riječima gastroenterologa Sauraba Setija, dr. sc., povećanje temperature stvara povoljno okruženje za rast bakterija u hrani. Konzumacija hrane koja je kontaminirana prekomjernom količinom bakterija može dovesti do razvoja gastroenteritisa, što rezultira simptomima poput proljeva.

Bakterijski gastroenteritis može biti uzrokovan nizom bakterija, kao što su E.coli i salmonela, kao što je navedeno.

U razdobljima povišenih temperatura ljudi često konzumiraju veće količine salata, voća i drugih namirnica koje možda nisu dovoljno ohlađene. Ako se ovim prehrambenim artiklima ne rukuje s odgovarajućom pažnjom, oni mogu sadržavati bakterije koje mogu rezultirati bolestima koje se prenose hranom, a koje se u konačnici manifestiraju kao epizode proljeva.

Problem mogu pogoršati i drugi uobičajeni zdravstveni problemi tijekom ljeta, poput dehidracije i bolesti uzrokovanih vrućinom. Prema dr. Setiju, pretjerano znojenje zbog visokih temperatura može dovesti do dehidracije, što rezultira gastrointestinalnim problemima poput proljeva. Na vaš želudac mogu značajno utjecati stanja kao što su toplinski udar ili toplinska iscrpljenost na sličan način.

Mogućnost da se pojedinci s upalnom bolesti crijeva (IBD) suoče s pojačanim simptomima, poput proljeva, na višim temperaturama također je dovedena u pitanje određenim istraživačkim studijama.

Prema dr. Setiju, dok vruće vrijeme ne pogoršava izravno upalnu bolest crijeva, osjećaj toplinskog stresa može pojačati simptome kod osoba s tim stanjem. Prema dr. Dani Zalkin, gastroenterologu, jedan od načina da izbjegnete proljev ljeti je ograničiti vrijeme provedeno u vrućim okruženjima i pronaći metode za snižavanje tjelesne temperature.

Praćenje potrošnje hrane i vode ključno je tijekom ljetnih mjeseci. Osobito je važno osigurati dovoljan unos vode jer pomaže u sprječavanju dehidracije i mogućih komplikacija poput proljeva. Osim toga, dr. Seti je naglasio važnost pravilnog skladištenja i pažljivog rukovanja hranom kako bi se izbjegle bolesti uzrokovane bakterijama. Kako prenosi Danas.rs, ukoliko se susrećete sa prolivom izazvanim toplotom, preporučljivo je da izgubljenu tečnost nadoknadite konzumiranjem nekog napitka ili, u ozbiljnijim slučajevima, potražite medicinsku pomoć za intravenoznu terapiju.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.