Uz pomoć ovih pet savjeta ove godine možete bez problema oguliti kožu sa zimske paprike. Počinjete pripremati zimnicu i planirate napraviti ajvar, ali frustrira vas ideja guljenja pečene paprike? Bez brige, jer imamo neke korisne prijedloge koji će ovaj zadatak učiniti brzim i jednostavnim.

Guljenje pečene paprike itekako može zakomplicirati proces pripreme, bilo da pripremate ajvar ili jednostavno želite uživati ​​u salati od pečene paprike. Srećom, ovih pet tehnika pomoći će vam u ostvarivanju ovog zadatka. Jedna metoda uključuje korištenje čačkalice za odvajanje kože od paprike. Dok se kora ponekad može lako oguliti, pokušaj brzog uklanjanja oštrim kuhinjskim predmetom poput noža često rezultira oštećenjem mesa paprike.

U takvim situacijama čačkalica je idealan instrument; mora biti dovoljno čvrst da izvrši zadatak, a da pritom bude tanak i kompaktan. Počnite s čišćenjem i rezanjem paprika, a zatim ih stavite u pećnicu da se peku. Kako biste upotrijebili čačkalicu, pažljivo je umetnite ispod kožice i nježno povucite prema krajevima paprike, koristeći prste da odvojite olabavljenu kožicu. Posudu ili pladanj prije pečenja dobro prekrijte aluminijskom folijom, stisnite rubove kako ne bi ušao zrak.

  • Nakon što su paprike pripremljene, spremite ih u posudu, a folija neka ostane netaknuta; ostavite ljute papričice da odstoje poklopljene 20 minuta. Para koja ostaje “zarobljena” ispod folije pomaže u odvajanju kože od mesa, pojednostavljujući postupak guljenja. Za hlađenje paprika stavite zdjelu preko njih. U slučaju pečenja paprika u pećnici bez folije, ljute papričice odmah skupite na jednu “hrpu” i poklopite većom zdjelom kako bi se lakše ohladile.

Ova tehnika će proizvesti isti učinak parenja kao aluminijska folija, što će rezultirati jednakim rezultatima. Za početak stavite paprike u kuhinjski papirnati ubrus. Cijele paprike mogu se peći na tradicionalnom roštilju ili na plinskom štednjaku. Koristan prijedlog Marthe Stewart za guljenje pečene paprike je da ljutu papričicu nakon pečenja odmah zamotate u kuhinjski papirnati ubrus i ostavite da se ohladi.

  • Nakon što se ohladi, papirom pažljivo i bez napora ogulite kožicu s paprike. Klonite se drugih vrsta papira, poput toaletnog papira, jer nemaju potrebnu izdržljivost; para koja nastaje tijekom procesa hlađenja učinit će ih pretjerano vlažnima, što će rezultirati papirnatim ostacima na vašim paprikama.

Uklanjanje kožice s paprika može se postići papirnatom vrećicom. Kada papirnati ručnici nisu dostupni tijekom kućnog pečenja, prikladna zamjena može biti robusna papirnata vrećica, poput onih većih u pekarnicama. Metoda je ista: stavite ljute papričice u vrećicu, dobro je zatvorite i ostavite da se ohladi. Nakon što se ohladi, nježno skinite kožu s mesa pomoću vrećice.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.