– Za danas smo vam spremili dvije jako zanimljive teme. Prva je povezana sa najboljim receptom za paprike, a nakon toga govorimo o vremenskoj gunguli koja je prisutna u cijeloj regiji u posljednja 24 sata….

Sastojci: Za ovaj recept potrebno vam je pet crvenih paprika, 400 grama feta sira, 100 grama srednje tvrdog sira i jedan češanj češnjaka. Za ukusno jelo skupite jednu zrelu rajčicu, šaku svježeg korijandera, 200 grama grčkog jogurta, dvije žlice maslinovog ulja i začinite solju, paprom i sušenim origanom. Za pripremu počnite čišćenjem i ispiranjem 5 živih crvenih paprika. Uklonite vrhove i izvadite sjemenke.

Za nadjev pomiješajte 400 g posnog sira sa 100 g srednje tvrdog sira. Ubacite sitno narezan češanj češnjaka, zajedno sa željenom količinom nasjeckanih rajčica i svježeg korijandera. Pomiješajte smjesu s 200 g grčkog jogurta i dodajte malo soli, papra i začinite sušenim origanom. Očišćene paprike napunite nadjevom i po vrhu pokapajte s dvije žlice maslinova ulja. Paprike stavite u vatrostalnu posudu i pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 200°C oko 30 minuta, odnosno dok paprike ne omekšaju i ne porumene.

Prepustite se ukusnom obroku!

Dodatni tekst:

Bosnu i Hercegovinu očekuje značajna promjena vremenskih prilika jer ciklona na Jadranu, povezana s hladnim frontalnim poremećajem na tlu, donosi osjetno zahlađenje. Sutra se u većem dijelu zemlje očekuju od 15 do 20 °C niže temperature u odnosu na današnji i jučerašnji dan. Slovenija i Hrvatska već su iskusile utjecaj promjenjivog vremena, što je rezultiralo pojačanim grmljavinskim pljuskovima, tučom i jakim olujnim vjetrom.

Oluja je uzrokovala i značajne fizičke štete. U ovim trenucima preko sjeverozapadne Hrvatske prolazi hladna fronta, dok se visinska dolina nad Italijom produbljuje. Snažna mlazna struja može se promatrati na otprilike 9 km iznad nas. Ova posebna atmosferska postavka ističe granicu između toplih i hladnih zračnih masa u blizini naše regije, što rezultira značajnim temperaturnim razlikama u blizini Bosne i Hercegovine. Dodatno, jača jugozapadno strujanje na višim nadmorskim visinama, što dovodi do pojačanog dotoka vlage iz Italije.

Ovo služi kao jasan pokazatelj da je promjena vremena neizbježna. Sljedećih nekoliko sati ova će se promjena postupno očitovati i dovesti do stvaranja gušćeg naoblake. Zbog toga će se krajem dana u sjevernim i sjeveroistočnim područjima Bosne i Hercegovine početi razvijati nestabilnost. Međutim, kako pada noć, raspoloživa toplinska energija će se smanjivati, pa će nestabilnosti u sjevernom dijelu BiH biti manje izražene u odnosu na susjedne zemlje, posebice u gradu Sladić.

Ipak, treba napomenuti da još uvijek može biti povremenih intenzivnijih grmljavinskih pljuskova uz jake udare vjetra. Prema riječima Sladića, većina padavina u značajnom dijelu Bosne i Hercegovine očekuje se u ranim jutarnjim i poslijepodnevnim satima. Intenzivnije padavine očekuju se u središnjim, istočnim i sjeveroistočnim područjima Bosne, kao i u područjima južno i istočno od sarajevske regije. Dodatno, najveća vjerojatnost za grmljavinsko nevrijeme je u istočnim i jugoistočnim dijelovima Hercegovine.

Povremene, ali intenzivne urbane poplave mogu se dogoditi kada se jače oborine nakupe u kratkom vremenskom roku, prvenstveno utječući na uske, nekontrolirane vodotoke i manje potoke. Prema Sladiću, platforma GloFAS ne ukazuje na nikakve naznake značajnih i širokih poplava. Iako mogu postojati izolirani problemi zbog obilnih oborina unutar ograničenog vremenskog okvira, ukupni rizik od opsežnih poplava je minimalan zbog niskih razina vode u velikim rijekama.