Iako svi možda osjećamo nelagodu zbog vrućine, ključno je da ostanemo svjesni ovih čimbenika kako bismo učinkovito snizili tjelesnu temperaturu.
Tijekom cijele ljetne sezone ne postoji uređaj u kućanstvu koji se može usporediti s učinkovitošću klima uređaja. Uobičajena je praksa za mnoge pojedince da ga drže uključenim cijeli dan, osiguravajući da njihovi domovi ostanu na ugodnoj temperaturi. Međutim, opće je poznato da ovaj uređaj troši znatnu količinu električne energije. Korištenjem klima uređaja na učinkovit način, može se uvelike smanjiti njihova potrošnja električne energije, što rezultira manjim računima i ima pozitivan učinak u borbi protiv klimatskih promjena.
Kako bi se postigla optimalna učinkovitost, preporuča se postaviti klima-uređaje na punu snagu umjesto da ih povremeno rade na nižim brzinama kako bi se održala stalna temperatura. Ova metoda ne samo da učinkovitije hladi prostorije, već također poboljšava uklanjanje vlage iz zraka.
Ako želite uštedjeti energiju dok vaš klima uređaj radi, morate imati na umu nekoliko važnih strategija. Jedan od najučinkovitijih savjeta je namjestiti termostat na višu temperaturu. Preporuča se održavati temperaturnu razliku od najviše 8 stupnjeva Celzijusa između unutarnjeg i vanjskog prostora vašeg doma. Za svaki stupanj za koji podignete termostat, potencijalno možete smanjiti potrošnju energije klima uređaja za 3 do 5 posto.
Prema The Conversationu, savjetuje se povećati termostat na 26 stupnjeva Celzijusa ili više kada u kući nema ljudi. Uz modifikaciju termostata, korištenje klima uređaja opremljenog prilagodljivim termostatom omogućuje automatsku regulaciju željene sobne temperature, što rezultira dodatnom uštedom energije. Suvremeni modeli često uključuju integrirane mjerače vremena koji se mogu programirati na temelju korisničkih preferencija.
- Još jedna stvar koja može pomoći u hlađenju prostora su ventilatori. Iako ventilatori ne snižavaju izravno temperaturu u prostoriji, stvaraju osvježavajući osjećaj kroz kruženje zraka. Kao rezultat toga, termostat na klimatizacijskom uređaju može se postaviti na višu temperaturu, što rezultira smanjenom potrošnjom energije. Kako biste spriječili nepotrebnu potrošnju električne energije, preporučljivo je isključiti ventilator kada nema nikoga u kući.
Nadalje, strateški položaj grmlja na južnoj i zapadnoj strani kuće može učinkovito ublažiti nakupljanje topline tijekom dana, što u konačnici pridonosi hladnijem unutarnjem okruženju.
Jedna učinkovita metoda za prirodno hlađenje prostorija je korištenje propuha kroz strateško otvaranje prozora. Eksperimentiranjem s različitim doba dana za otvaranje prozora, možete otkriti najučinkovitiji pristup za postizanje osvježavajuće cirkulacije zraka uz smanjenje gubitka energije.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.