Na lokalnim televizi8jama, kao i na internet portalima, svakodnevno možemo vidjeti neke jako emotivne emisije. U njima se pojavljuju, obični ali i slavni ljudi koji otkrivaju neke svoje jako velike životne tajne, a koje itekako interesuju širu publiku…..
Nedavno je Jelena Tomašević gostovala u jednoj od najpopularnijih emisija na našim prostorima gdje je iskreno podijelila svoja razmišljanja. Tijekom razgovora rasplakala se i rasplakala dok je pričala o bolesti svog supruga. Lupus, koji je prevladavajuća autoimuna bolest, može se povezati s čimbenicima načina života i vanjskim utjecajima. Nekoliko elemenata, uključujući pretjeranu konzumaciju alkohola, pušenje, izloženost zagađenju i značajan stres, mogu dovesti do velikih zdravstvenih problema, potičući tijelo da napadne samo sebe.
- Ključno je prepoznati da brojne bolesti u suvremenom društvu proizlaze iz ovih štetnih ponašanja i vanjskih pritisaka. Jelena, u braku sa poznatim košarkašem Dejanom Tomaševićem, u intervjuu za emisiju “Ordinacija” na RTS-u priča o svom iskustvu sa teškim zdravstvenim problemom. Jelena se jasno prisjeća da se to otkriće dogodilo dok su bili u Španjolskoj.
Ubrzo nakon toga, Dejan je dobio ugovor u Grčkoj, zbog čega su se preselili u Atenu. Kako bi se malo umirila, Jelena je potražila drugo mišljenje, no dijagnoza je, nažalost, ponovno potvrđena. Posvetila je sve svoje napore negiranju stvarnosti zdravstvenih problema svog supruga. Osvrćući se na to razdoblje i Jeleninu neočekivanu dijagnozu, poznata sportašica priznaje velike izazove s kojima se susrela. Tranzicija i dolazak Matijina djeteta svakako su bili teški trenuci. Ipak, suočila se sa svakom preprekom nepokolebljivom odlučnošću i ustrajnošću.
U razgovoru Tomašević spominje Jelenu, osobu koja se, unatoč zdravstvenim problemima, nikada nije žalila. Uvijek je bila u središtu pažnje. No, Tomašević se suočio s neviđenim izazovom nesposobnosti ispunjavati svoje obveze zbog uporne groznice koja je trajala šest mjeseci. Unatoč tim teškoćama, Jelena ima osobinu vrijednu pažnje: štiti nas od vlastite patnje.
U teškim trenucima često se povlačila, dijeleći svoje emocije sa sestrama, dok je od nas skrivala svoje obiteljske probleme. Koji znakovi ukazuju na to da ova situacija ometa sposobnost osobe da obavlja dnevne aktivnosti? Jelena je napomenula da je prva indikacija bila povišena tjelesna temperatura, koju je vrlo brzo zamijenila upala. Tijekom faze otekline, njezina je ruka osjećala značajnu napetost, crvenilo i potpunu nepokretnost. Tijekom 5-7 dana oteklina je postupno splasnula, a koža se vratila u normalno stanje. Međutim, u tom su razdoblju svakodnevni poslovi poput kupanja, oblačenja, pa čak i sudjelovanja u laganim interakcijama i igri s bebom postali neizvedivi.
Kako je vrijeme odmicalo, fizička bol je jenjavala, ali emocionalna i duševna bol ostali su najteži dio muke. Dejan otvoreno priznaje da se mučio prihvatiti svoje obveze, posebice kada je riječ o Matiji. Unatoč značajnim izazovima, uspjela je smoći snage brinuti se za dijete, osigurati mu odjeću, hranu, pa čak i dojiti ga. Koncept da se ograničimo na samo jedno dijete nikada nije bio središnja točka u našim razgovorima; nego smo često dijelili težnje da imamo obitelj s petero djece. Nažalost, te su težnje brzo razbijene neumoljivom stvarnošću lupusa.
Taj veliki utjecaj na njezin život doveo ju je do teškog izbora da se odrekne drugog djeteta s Dejanom, unatoč njegovoj želji za petim članom obitelji. Dok je izražavala svoje osjećaje, licem joj je prešla mješavina emocija, odražavajući njihovo zajedničko razumijevanje da će on preuzeti ulogu njezina petog djeteta. Napredak koji su postigli do ove točke je impresivan; usprkos tome, postoje trenuci kada taj napredak može spriječiti dodatni rast i dovesti do razmišljanja o najboljem putu naprijed. Neudobnost se u početku manifestira u laktu, postupno se širi prema kuku i na kraju utječe na cijelo tijelo.
U tim teškim danima obilježenim bolom, ona doživljava duboki osjećaj bespomoćnosti. Primjećuje da njihov najstariji sin Kića, tada 17-godišnjak, hrabro čuva svoju mlađu braću i sestre. U ovoj situaciji čini se da je ljutnja neizbježna. Označava istinski sukob s bolešću i svime što je s njom povezano. Dok razmišljam o sadašnjem trenutku i budućnosti, u meni počinje bujati osjećaj ljutnje. Teško je zamisliti ne doći na Manjino vjenčanje, propustiti Matin prvi dan u školi ili propustiti proslaviti Kićinu maturu. Osjećam da sam obavijen negativnim utjecajima koji su u potpunosti povezani s mojim osobnim iskustvom.
Lupus također može utjecati na mozak, pluća i crijeva, iako su takve pojave rjeđe. Na pojavu lupusa utječu različiti čimbenici, a istraživanja pokazuju da su za njegov razvoj posebno osjetljive osobe s genetskom predispozicijom. Za te osobe infekcije mogu poslužiti kao potencijalni okidači za lupus. Štoviše, čimbenici poput traume, povišene razine stresa, specifičnih lijekova, izlaganja sunčevoj svjetlosti i toksina iz okoliša mogu igrati ulogu u nastanku stanja.