Muškati, koje mnogi vole, biljke su poznate po svojoj prirodi koja nije zahtjevna za održavanje i sposobnosti da uspijevaju u svakom okruženju. Ova zapanjujuća botanička čuda imaju moć preobraziti svaki prostor svojim živim nijansama, donoseći radost i ljepotu gdje god se smjestila. Što više uložite u njihov uzgoj, više ćete biti oduševljeni nizom prekrasnog cvijeća koje će krasiti vašu okolinu.

Muškat grožđa, poznat kao “Slovenci”, godinama je vladao kao najraširenija sorta grožđa. Držao je monopol nad tržištem sve donedavno. Međutim, u posljednjem desetljeću tržište je svjedočilo porastu dostupnosti različitih hibridnih sojeva muškata. Sada se lako mogu nabaviti u brojnim rasadnicima i cvjećarnama.
Terase su ukrašene istaknutom prisutnošću Calliope muscati, koja se može pohvaliti svojim velikim i često grimiznim cvjetovima. Nasuprot tome, viseći geraniji nude manje, graciozno niže cvjetove koji dolaze u raznim nijansama. Razlikujući ove dvije vrste, možete odabrati muškat koji savršeno odgovara vašim estetskim preferencijama i specifičnim uvjetima okoline u kojima ih namjeravate uzgajati. Muškat uspijeva u rasponu temperatura od 10 do 27 stupnjeva Celzijusa, što se smatra optimalnim za njihov razvoj. Međutim, ako temperature padnu ispod ili porastu iznad tog raspona, ili ako su biljke izložene dugotrajnoj izloženosti vrućini i izravnoj sunčevoj svjetlosti, to može dovesti do propadanja biljaka geranija.

Kako bi se učinkovito njegovale Muscatli biljke, imperativ je uspostaviti dosljednu rutinu zalijevanja koja im osigurava odgovarajuću količinu vlage za održavanje njihovih živih i njegovanih listova. Međutim, od iznimne je važnosti izbjegavati pretjerano zalijevanje, jer to može rezultirati truljenjem korijena. Idealno vrijeme za zalijevanje je ili kasno navečer ili rano ujutro. Nadalje, postoje dodatne metode njege koje se mogu primijeniti. Na primjer, korištenje kore banane kao prirodnog gnojiva može se pokazati korisnim. Natapanjem kora u vodi preko noći i korištenjem nastale vode za navodnjavanje cvijeća, biljke mogu dobiti dodatne hranjive tvari. Druga tehnika uključuje stvaranje otopine sa svježim pekarskim kvascem i šećerom, koja može potaknuti rast i razvoj. Nakon što otopina odstoji nekoliko sati, mora se temeljito promiješati prije upotrebe za zalijevanje biljaka Muscatli.

Kako bi se osigurao uspješan rast i napredovanje biljaka geranija, savjetuje se osigurati im dovoljno izlaganja svjetlu i uključiti se u aktivnosti rezidbe nakon što izdrže zimsku sezonu. Nadalje, preporučljivo je zamijeniti postojeće tlo svježim i održavati pravilnu praksu zalijevanja. Marljivo slijedeći ove upute za njegu, biljke će pokazati nicanje novih izdanaka, što služi kao jasan pokazatelj njihove otpornosti i stanja cvjetanja.

Za što bolji razvoj pelargonija ključno je dosljedno prihranjivati ​​ih gnojivom namijenjenim za pelargonije ili druge cvjetnice. Ova rutina hranjenja trebala bi uključivati ​​zalijevanje biljaka na tjednoj bazi, umjesto zamagljivanja lišća. Nadalje, bitno je redovito uklanjati sve listove ili cvjetove koji su bili podvrgnuti promjenama ili pretjeranom rastu kako bi se poboljšalo cjelokupno zdravlje biljaka.

Ako slučajno primijetite bilo kakve znakove venuća ili boranja na cvijetu ili lišću, to može biti pokazatelj postojanja parazita ili lisnih ušiju. Ukoliko dođe do takve situacije, u poljoprivrednim apotekama potražite specijalizirane proizvode koji mogu učinkovito eliminirati ove nametnike i osigurati kontinuiranu vitalnost vaših biljaka. Posvetivši malo truda i pažnje njezi pelargonija, bit ćete nagrađeni pogledom na zadivljujuće, dugotrajno cvijeće koje je uistinu dokaz njihove ljepote.