Stoga je od iznimne važnosti ostati na oprezu i prepoznati sve potencijalne pokazatelje. Simptom dijabetesa koji se često pogrešno smatra posljedicom visokih temperatura može izazvati zabunu.
Ogromna želja za hidratacijom.
Zdravstvene organizacije poput Nacionalne zdravstvene službe prepoznaju pretjeranu žeđ kao znak upozorenja na dijabetes. Prisutnost ovog simptoma rezultat je viška glukoze u krvotoku, što tjera bubrege da ulože više napora u filtriranju i apsorpciji viška šećera.
Moguće je imati povišenu razinu šećera u krvi, a da toga niste svjesni.
Kada bubrezi ne mogu učinkovito apsorbirati šećer, sav višak završava u urinu, uzrokujući izvlačenje tekućine iz tkiva, što potom dovodi do dehidracije i pojačanog osjećaja žeđi. Povišene razine šećera u urinu izazvane dijabetesom također se mogu manifestirati kao urin slatke ili voćne arome.
Konzumacija prekomjernih količina šećera često može dovesti do dehidracije, što onda tjera pojedince da povećaju unos vode i posljedično češće mokre.
Dok je točno podrijetlo dijabetesa tipa 1 i dalje neizvjesno, dijabetes tipa 2 često se povezuje s čimbenicima poput pretilosti i sjedilačkog načina života. Međutim, postoje izvješća koja sugeriraju da može imati i nasljednu komponentu.
Čin prevencije i različiti pokazatelji
Prepoznavanje simptoma dijabetesa u ranoj fazi omogućuje brzu medicinsku intervenciju. Iako je važno napomenuti da trenutno ne postoji lijek za dijabetes, postoje različiti tretmani koji mogu učinkovito ublažiti simptome.
Klix.ba, kako prenosi N1 Zagreb, ističe dodatne pokazatelje dijabetesa koji zaslužuju pozornost, kao što su pretjerani umor, neobjašnjivi gubitak težine, lokalizirani svrbež, usporeno zacjeljivanje posjekotina ili rana te oštećenje vida.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
- Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.